Noorte liit õhutab noori aktiivselt tööd otsima

Noorte liidu esimees Marian Vares (esiplaanil) usub, et kõigil noortel on väikesed anded ja oskused, mida tuleks arendada, et leida sobiv töökoht.

FOTO: Erakogu

Pärnumaa noorte liit võttis osa eelmisel nädalal Tallinnas toimunud seitsmendast rahvusvahelisest noortepäevast “Aktivist töötuks ei jää!”, mille eesmärk oli juhtida tähelepanu kõrgele tööpuudusele noorte seas.


”Kogu Euroopa Liidus on tööpuudus suurim just noorte hulgas, mis kasvatab ebakindlust tuleviku suhtes,“ rääkis Eesti noorte liidu avalike suhete spetsialist Meelika Jürisaar. „Rasketel aegadel peavad kõik midagi ohverdama, kuid Eesti noorte liidule on oluline, et noorte konkurentsivõime säiliks ja nende areng ei pidurduks.“Jürisaar lisas, et noortepäeva idee on püüda läheneda probleemile positiivselt, pakkudes tegevusi ja tutvustades organisatsioone, mis on huvitavad ja arendavad. „Aktiivne inimene, kes on julge ja ettevõtlik, saab alati hakkama,“ ütles ta. „Noorteühendustesse kuuluvad noored saavad väga hästi aru, et aktiivne vabatahtlik töö mõnes organisatsioonis avab tulevikus uksi.“Noortepäeval tegutsesid säästlikku eluviisi tutvustavad töötoad ja toimusid võistlused. Kohal oli 20 noorteühendust kõikjalt Eestist, jagades infot kodanikuaktiivsuse kohta.Pärnumaad esindas noortepäeval Pärnumaa noorte liit, mis võttis osa noortekogude vahelistest võistlustest teemal „Aktivist töötuks ei jää“. Meeskonnas oli seitse liiget ja igaüks neist sai endale võistlusameti. Oma oskusi tuli näidata näiteks müügitöös, kus grillivarras tuli suuta millegi väärtuslikuma vastu vahetada.Võisteldi lihttöödes


Ameteid seletati kirjeldustega, nagu „inimene, kes räägib musta valgeks“ ja „inimene, kes ei karda õli ega tööd“.„Õli ja tööd mittekartev inimene pidi võimalikult kiiresti mutrid suure poldi otsast ära kerima ja siis seibe maas olevasse rõngasse viskama,“ kirjeldas Pärnumaa noorte liidu esimees Marian Vares. „Seal oli veel inimene, kes pigem istub, kui rassib. Tema pidi istumise asendis, aga ilma toolita vastu seina istuma. Ning inimene, kes igal hommikul ärkab mõttega, et on valmis muutusteks.“Kokkuvõttes jäid pärnakad jagama teist-kolmandat kohta, aga ürituselt saadud kogemused osutusid väärtuslikumakski kui koht esikolmikus.„See võistlus õpetas eelkõige seda, et tegelikult oma meil kõigil mingisugused anded või eeldused mõneks tööks,“ rääkis Vares. „Kõik ei saagi olla doktorikraadiga professorid, sest kui ikka tööd pole, on oluline midagigi teha, selle asemel et hakata otsima juhikohta. Väikestest asjadest saab kõike alustada.“Vares lisas, et noored peaksid tööotsimisel ise aktiivsed olema ja oma oskusi arendama. „Kodus istumine ja unistuste tööpakkumise ootamine ei ole lahendus, pigem hakata kohe tegutsema ja siis tasapisi areneda,“ soovitas ta. „Alustada tulekski sellest, et välja mõelda, mida teha tahad, ja siis hakata igal pool ringi vaatama. Kes ikka tõesti tahab midagi teha ja on valmis tegema ka, mitte ei taha ainult palka saada, saab tööd. Kõik sõltub väga palju inimesest endast.“Parim valik on õppimine


Kuigi enamik noortest tahaks tööl käia, et oma raha teenida, arvab Vares, et kõige targem on õppida. „Õppimisega kogub noor endale ise kapitali,“ ütles ta. „Kui jõuab, võiks käia mõnel hooajatööl või teha väiksemaid asju, et taskuraha teenida ja sellega majandama õppida.“Aktiivsetel noortel soovitab neiu liituda noorteorganisatsioonidega, mis pakuvad kogemusi ja avardavad silmaringi. „Organisatsioonidega ühinedes sa õpid nende tööst ja tegemistest nii palju ja omandad sellised kogemused, mida üksi tegutsedes ei saa,“ kinnitas Vares. „Samal ajal saad väga palju häid tuttavaid ja võimalusi tulevikuks.“Pärnumaa noorte liit on organisatsioon, mis hõlmab nii Pärnu linna kui maakonna aktiivseid noori. Liidu eesmärk on esindada noori ja noorteorganisatsioone, võimaldada noortel osaleda otsustusprotsessides ja pakkuda neile mitmekesiseid vaba aja sisustamise võimalusi.Organisatsiooni kuulub 20 inimest vanuses 14-26 aastat.