HÕFFil näidatakse Sundance’i filmifestivali parimat lühifilmi

HÕFF: veriselt lõbus õrritusklipp

FOTO: Kaader videost

23.–26. aprillini toimuva 10. HÕFFi värskelt välja kuulutatud lühifilmide programmi kuulub lisaks värvikatele ulme-, fantaasia- ja õuduslühifilmidele ka näiteks mainekal Sundance’i filmifestivalil peažürii poolt selle aasta parimaks lühifilmiks hinnatud teos.

HÕFF on žanrifilmidele pühendatud Euroopa fantaasiafilmide festivalide föderatsiooni liige ning osaleb igal aastal föderatsiooni parima lühifilmi auhinna nominentide selgitamises. Nimelt pääseb HÕFF-il võidutsenud ja Hõbedase Mélièsi (Méliès’ d’Argent) pälvinud lühifilm edasi lõppvooru, kus ta konkureerib teiste festivalide võidufilmidega lõppauhinna ehk Kuldse Mélièsi (Méliès d’Or) võitmise nimel.

 Sel aastal on HÕFF-i Méliès d’Argenti lühifilmide võistlusprogrammis stiilne Poola ulmefilm «Albert» (rež. Daniel Wawrzyniak), mis räägib düstoopses tulevikus elavast mehest, kelle üksluisesse tööst ülekoormatud ellu saabub drastiline muudatus. Tumeda Prantsuse filmi «Maa sool» (rež. Jontahan Desoindre) keskmes on tüdruk, kes oma kihlatu vanemaid külastades avastab pärast jahil toimunud õnnetust, et maaelu on linnast ikka häirivalt teistsugune. «Tumedatel radadel» (rež. Paul J. Helin) on hirmuäratav lugu Soomest, milles väike poiss loob oma fantaasiates koletise, mis tema suureks imestuseks hakkab reaalsuseks muutuma. Eestit esindab võistluses geniaalselt äraspidine animatsioon «Hullumaja» (rež. Martinus Klemet), mis räägib mehest, kes toob koju kassi ja peab selle eest kõrget hinda maksma.

Teised programmis esindatud filmid on «Abdullah» (rež. Evrim Ersoy) – sisekaemus ühiskonnast tõrjutud inimese mõistusesse –, Iisraeli animatsioon «Kõrges rohus» (rež. Alexii Muftol), mis räägib mehest, kes on enesega pidevalt sõjaseisus ning häiriv piinamislugu «Žestide kunst» (rež. Ivan Radkine).

 Méliès d’Argenti programmi žüriisse kuuluvad Shelagh Rowan-Legg (Kanada), kes on lühifilmide programmijuht FrightFestil ja kirjutab kriitikat Twitch Filmi ja Verite Film Magazine’i; Joakim Sten (Rootsi), programmikoostaja Lundi rahvusvahelisel filmifestivalil ja Jakob Graf, näitleja ja režissöör Saksamaalt.

Väljaspool võistlusprogrammi saab HÕFF-il näha kogumikku «Väikesed luupainajad», mis kujutab endast valikut möödunud aasta parimatest šoki- ja õuduslühifilmidest. Selle programmi üks pärl, Don Hertzfeldi animatsioon «Homne maailm» – räägib väikese tüdruku hallutsinatoorsest retkest tulevikku – võitis Sundance’i filmifestivalil peapreemia. Herzfeldi peetakse üheks Ameerika hinnatuimaks animaatoriks ning tema hiljutine Simpsonitele loodud klipp iga episoodi alguses nähtavale diivani-sissejuhatusele oli omalaadsete seas enim kõneainet tekitanud klipp sarja ajaloos. Lisaks on programmis «Sügislõikus», Norra film leinast murtud meremehest, mis võitis 2014 Kuldse Mélièsi, ja Suurbritannia film «Kõht», mis garanteerib selle, et ka publikul kõhus keerab.

Méliès d’Argenti lühifilmide võistlusprogramm linastub reedel, 24. aprillil kl 18 ja «Väikesed luupainajad» linastub laupäeval, 25. aprillil kl 18.

Ülejäänud programmi ning eriüritustega saab tutvuda www.hoff.ee ning piletid on võimalik osta nii Piletilevist kui ka koha pealt enne seanssi.

Festivali korraldavad Haapsalu linnavalitsus, MTÜ HÕFF ja MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival.