L, 24.10.2020

Lõuna-Korea peaminister Kim Jong-nami salamõrvast: Põhja-Korea terroritaktika on muutunud julmemaks

Hwang Kyo-ahn

FOTO: POOL/REUTERS/Scanpix

Lõuna-Korea peaminister Hwang Kyo-ahni sõnul näitab Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni poolvenna salamõrv, et maailma kõige isoleerituma riigi terroritaktika on muutunud varasemaga võrreldes julmemaks.

Reutersi andmetel usuvad Lõuna-Korea ja USA võimud, et 46-aastase Kim  Jong-nami mõrvasid Malaisias Põhja-Korea agendid, kes tegutsesid Kim Jong-uni käsul.

Kim Jong-nam

FOTO: REUTERS FILE PHOTO/REUTERS/Scanpix

Põhja-Korea diplomaadid üritavad takistada Kimide pereliikme surnukehale lahkamise tegemist ja nõuavad tema loovutamist Põhja-Koreale.

Malaisia politsei teatas eile, et seoses Kim Jong-nami mõrvaga arreteeriti Põhja-Korea kodakondsusega kahtlusalune, 33-aastane Ri Ji-hyon.

Malaisia politsei foto kahtlusalusest Ri Ji-hyonist

FOTO: HANDOUT/AFP/Scanpix

Veel neli põhjakorealast põgenes Malaisiast samal päeval, kui Kim Jong-nami Kuala Lumpuri rahvusvahelises lennujaamas rünnati.

Lõuna-Korea julgeolekunõukogus esinenud Hwangi sõnul on kindel, et Põhja-Korea endise liidri Kim Jong-ili vanema poja mõrva taga on praegu Põhja-Koreas võimul olev Kim, kes üritab mõrva abil oma võimu kindlustada.

Kim Jong-un

FOTO: STR/AFP/Scanpix

«Kuala Lumpuri rahvusvahelises lennujaamas toime pandud mõrv on andeksandmatu ja ebainimlik kuritegu, mis näitab Põhja-Korea režiimi brutaalsust,» teatas Lõuna-Korea peaminister.

Ta lisas, et Põhja-Korea kasutab aina julmemat terroritaktikat nende vastu, keda peab endale ohuks. See ei kehti vaid põhjakorealaste suhtes, vaid ka teiste riikide kodanike suhtes.

Malaisia politsei teatel on Kim Jong-nami mõrvas kahtlusalusteks ka kaks naist, Vietnami päritolu Doan Thi Huong ja Indoneesia päritolu Siti Aisyah.

Malaisia politsei foto kahtlusalusest vietnamlannast Doan Thi Huongist

FOTO: HANDOUT/AFP/Scanpix

Malaisia politsei foto kahtlusalusest indoneeslannast Siti Aisyahst

FOTO: HANDOUT/AFP/Scanpix

Malaisia võimude otsus teha Põhja-Korea liidri poolvenna surnukehale lahkamine ilma Põhja-Korea võimude loata tekitas kahe riigi vahele diplomaatilisi pingeid.

Malaisia on seni olnud üks väheseid riike, mis on suhtunid Põhja-Koreasse hästi.

Kim Jong-nami mõrv võib halvendada ka Hiina ja Põhja-Korea suhteid, sest elu kaotanud mees elas pikka aega Hiina erihalduspiirkonnas Macaus.