Video: Briti kuninganna Elizabeth II saab täna 91-aastaseks

21-aastane printsess Elizabeth

FOTO: PA/PA Wire/PA Images/Scanpix

Briti kuninganna Elizabeth II tähistab täna oma 91. sünnipäeva, saades kuningannaks 1952. Aastal pärast oma isa, kuningas George VI surma ning kõige kauem troonil olnud Briti monarh oma 63 aastaga.

Kuninganna sünnipäev algas kahurisaluudiga Londoni Toweri sillal ja Hyde Parkis, lisaks toimub tal perekeskne tähistamine, edastab mirror.co.uk. 

Kuninganna Elizabeth II 91. sünnipäeva aupaugud

FOTO: BEN STANSALL/AFP/Scanpix

Kuninganna Elizabeth II 91. sünnipäeva aupaugud / Adrian Dennis/AFP/Scanpix

FOTO: ADRIAN DENNIS/AFP/Scanpix

Briti kuninganna tähistas möödunud aastal laialt 90-aastaseks saamist ning eakas naine ei ole kaotanud huumorimeelt, öeldes et ta on ikka elus.

Kuninganna Elizabeth II

FOTO: Dominic Lipinski/PA Wire/PA Images/Scanpix

Kuna kuninganna on eakas, siis on temalt võtnud mitmed ametikohustused üle ta poeg ja troonipärija, prints Charles ja lapselapsed, printsid William ja Harry.

Elizabeth II

FOTO: ANWAR HUSSEIN/SIPA/ANWAR HUSSEIN/SIPA/Scanpix

Kui veel mõni aeg tagasi oli kuningliku pere maine skandaalide tõttu üsna madal, siis prints William, ta naine, hertsoginna Catherine ja nende kaks last on Windsorite dünastia mainet parandanud.

Kuninganna sõnas 1953. aastal oma troonikõnes, et on ta elu kas pikk või lühike, kuid ta pühendab selle riigi ja rahva teenimisele.

Kuninganna jaoks olid 1990. aastad «kohutavaks ajaks», kuna ta neljast lapsest kolme abielud lõppesid lahutusega. Lisaks hukkus prints Charlesi eksabikaasa printsess Diana Pariisis autoõnnetuses.

Kuninganna Elizabeth on olnud poliitilistel teemadel sõnavõttudes mõõdukas, mitte eriti kommenteerides Ühendkuningriigi lahkulöömist Euroopa Liidust ehk Brexitit ja erakorralisi valimisi.

Kuningannal on koerad, kellega ta jalutamas käib, talle meeldib ristsõnu lahendada ja elulooraamatuid lugeda ning ta enda sõnul tarbib ta vahel ka alkoholi.

Elizabeth II (21.aprill 1926), sünninimega Elizabeth Alexandra Mary Windsor on Suurbritannia, Põhja-Iirimaa, Kanada, Uus-Meremaa, Jamaica, Barbadose, Bahama, Grenada, Paapua Uus-Guinea, Saalomoni saarte, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincenti ja Grenadiinide, Antigua ja Barbuda, Belize’i ning Saint Kittsi ja Nevise kuninganna.

Väike printsess Elizabeth koos ema ja isaga 1926. aastal

FOTO: PA/PA Wire/PA Images/Scanpix

Väike printsess Elizabeth 1927. aastal / Reuters/AFP/AP/SCANPIX

FOTO: Reuters/AFP/AP/ScanPix

Printsess Elizabeth abiellus 20. novembril 1947 Kreeka ja Taani printsi Philipiga. Neli on neli last, 14. novembril 1948 sündinud prints Charles, 15. augustil 1950 sündinud printsess Anne, 19. veebruaril 1960 sündinud prints Andrew ja 10. märtsil 1964 sündinud prints Edward.

Printsess Elizabeth ja prints Philip oma pulmapäeval

FOTO: Joel Ryan/Invision/AP/AP/Scanpix

Elizabeth II ja väike prints Charles

FOTO: PA/PA Wire/PA Images/Scanpix