Allveelaevamõrvar sai küll eluaegse vangistuse, kuid naisajakirjaniku surmas on seni hämaraid asjaolusid

Joonistus, millel on kujutatud Peter Madsenit kohtus

FOTO: ANNE GYRITHE SCHUETT / AFP/Scanpix

Taani Kopenhaageni ringkonnakohus mõistis leiutajast allveelaevniku Peter Madseni süüdi rootslannast vabakutselise ajakirjaniku Kim Walli mõrvas, mis leidis aset 2017. aasta augustis, määrates talle karistuseks eluaegse vangistuse. 

Kohtus ilmnes, et uurimine ei andnud Walli surma lõplikku põhjust, kindel fakt on vaid see, et Madsen piinas teda allveelaevale intervjueerima tulnud ajakirjanikku, tehes seda üsna pikka aega.

Prokurör Jacob Buch-Jepseni andmetel Madsen kas kägistas lõpuks piinatud naise või lõikas tal kõri läbi.

Prokurör Jakob Buch-Jepsen

FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN / AFP/Scanpix

Madsen muutis uurimise käigus mitu korda tunnistust ja ta ei võtnud kohtus lõpuni mõrva omaks.

Peter Madsen

FOTO: Scanpix Denmark / Reuters /Scanpix

Ta jäi oma seisukoha juurde, et ta allveelaevas leidis aset õnnetus, mis naiselt elu võttis. Ta sattus Walli surma tõttu paanikasse ning selle tõttu otsustas surnukeha tükeldada ja kehaosad merre heita.

Taani politsei leidis Walli kehaosad Kopenhaageni lähedalt, kuid neilt ei leitud vigastusi, milliseid Madsen kirjeldas ja seega Madsen valetas uurijatele. Naise surnukehalt leiti 37 noahaava, millest suur osa oli alakeha piirkonnas. Samuti oli naise kätel ja jalgadel sidumisjälgi.

Samuti ei ole lõpuni selge, kas Madsen tappis Walli 2017. aasta 10. augusti hilisõhtul või 11. augusti varahommikul.

Kim Wall

FOTO: TT NEWS AGENCY / REUTERS/Scanpix

Madsen oli kohtus kohal talle langetatud otsust kuulamas. Taani meedia teatel ei tohtinud kohtus fotosid teha, kuid seal oli kunstnik, kes toimunu üles joonistas. Madsen olevat väsinud välja näinud, ta kandis musta värvi teksaseid, tumedat T-särki ja jakki.

Joonistus, millel on kujutatud Peter Madsenit kohtus

FOTO: ANNE GYRITHE SCHUETT / AFP/Scanpix

Kohtudokumentide kohaselt leppisid Madsen ja Wall kohtumise kokku 10. augusti õhtul ja naine läks Kopenhaageni sadamas leiutaja allveelaevale UC-3 Nautilus, lootes paari tunni pärast koju tagasi jõuda, kuid see mereretk jäi ta elu viimaseks.

Kim Wall Peter Madseni allveelaeval

FOTO: ANDERS VALDSTED/AFP/Scanpix

Kui Wall ei olnud 11. augustil 2017 kella 2.00 koju jõudnud, teatas elukaaslane ta kadumisest politseile. Politsei jõudis Madsenini, kes teatas allveelaeva uppumisest ning et ta viis Walli tagasi maale ja ta ei tea, kus naine on.

Kopenhaageni politsei sukeldujad leidsid UC-3 Nautilus allveelaeva, mis tõsteti pinnale ja mida uuriti Kopenhaageni sadamas detailselt. Laevalt leiti verejälgi, piinamisvahendeid ja Walli aluspesu.

Peter Madseni allveelaeva uurimine

FOTO: Flindt Mogens / AP/Scanpix

Sukeldujad leidsid 2017. aastal sügisel Sundi väinast Walli kehaosad, torso, pea, käed ja jalad, mida uuriti krimilaboris. Uurimine kinnitas, et rootslannat piinati enne tapmist. Kehaosadel olnud saagimisjäljed kattusid merest leitud sae jälgedega.

Prokurör Buch-Jepseni teatel teab Kim Walli surma täpseid asjaolusid ainult Madsen, sest politseiuurimine ei andnud kõigile naise hukkumisega seotud küsimustele vastust.

Prokuröri sõnul näitas Madseni psühhiaatriline uurimine, et tal on nartsissistlikke jooni ja ta ei tunneta teiste inimeste emotsioone. Madseni arvutist leiti mitmeid vägivalla- ja piinamisvideoid, milles olid ohvriteks naised. 

Samuti oli Madsen teinud vägivaldseid seksivideoid, kus ta seksib partneritega oma kodus.

Madsen võttis enne Walli laevale kutsumist kontakti ühe oma ekspartneriga, kellele kirjeldas, kuidas naist saaks pussitades tappa. Ööpäev enne Walliga kohtumist otsis Madsen internetist infot filigraanse tapmise ja pea äralõikamise kohta.

Peter Madsen

FOTO: BAX LINDHARDT/AFP/Scanpix

Süüdistuse kohaselt valmistas Madsen Walli tapmist hoolikalt ette, ta tõi allveelaeva mitmeid terariistu, köisi ja juhtmeid, mille abil naist piinas ja lõpuks tappis.

Veel ei ole teada, kus Madsen karistust kandma hakkab, kas vanglas või mõnes kinnises psühhaatriahaiglas. Prokurör Buch-Jepseni sõnul ei ole Madseni vaimne tervis sellises seisus, et teda ei saaks panna tavavanglasse.

Prokurör Jakob Buch-Jepsen

FOTO: Nikolai Linares / AP/Scanpix

Advokaat Betina Hald Engmarki teatel kavatseb Madsen kohtu otsuse edasi kaevata. 

Prokuröri sõnul peaks vanglasse jäetud Madseni suhtes rakendama erimeetmeid, kuna tegemist on süüdi mõistetud ohtliku mõrvariga. Leiutaja advokaadi Engmarki sõnul ei peaks Madseni vanglasolekut raskendama, sest ei ole ohtu, et ta võiks hakata juhtumiga seotud isikutega manipuleerima ja neid mõjutama. 

Madseni advokaat teatas kohtus oma viimases sõnavõtus, et Madsenile oleks õiglane karistus naise surnukeha tükeldamise  ja merre heitmise eest poole aasta pikkune vangistus.

Uudisteagentuuri AFP andmetel on Madsen Taanis viimase kümne aasta jooksul 15. inimene, kellele kohus määras eluaegse vangistuse.

Kohtu otsuse kohaselt Madseni allveelaev UC-3 Nautilus hävitatakse.

30-aastasena surnud rootslanna Kim Wall oli tuntud ja tunnustatud ajakirjanik, kes õppis USA Columbia ülikoolis rahvusvahelisi suhteid ja ajakirjandust. Ta töötas vabakutselise ajakirjanikuna selliste mainekate väljaannete juures nagu The Guardian, The Independent, Time, South China Morning Post, New York Times, Vice ja Harper’s Magazine.

Kim Wall

FOTO: facebook.com

Wall ja ta taanlasest elukaaslane pidid 2017. aasta augusti keskel kolima Taanist Kopenhaagenist Hiinasse Pekingisse, kuid Wall kaotas vahetult enne seda elu.

Walli vanemad, Ingrid ja Joachim Wall asutasid oma tütre nimelise fondi Kim Wall Memorial Fund, kuhu on juba kogunenud üle 200 000 dollari. Selle fondi rahaga abistatakse naisajakirjanikke.

Kim Walli vanemad, ema Ingrid Wall ja isa Joachim Wall

FOTO: Angela Weiss/AFP/Scanpix