Pildid ja video: Mehhiko vulkaanilt leiti kolme alpinisti muumiad

5636-meetrise Pico de Orizaba vulkaanilt leitud surnukeha

FOTO: HILARIO AGUILAR / AFP/Scanpix

Sõdurid tõid Mehhiko kõige kõrgemalt mäelt, 5636-meetriselt Pico de Orizaba (Citlaltepetl) vulkaanilt alla ligi 60 aastat tagasi kaduma läinud kolme alpinist muumiad.

Need kolm elu kaotanud mägironijat leiti juba 2015. aastal sellel vulkaanil roninute poolt, kuid nende allatoomine oli keeruline protsess, mis nõudis head plaani, teatab news.com.au. 

Nüüd läks kolmele hukkunule järgi Mehhiko sõjaväe eriüksus, mis tegeleb ekstreemsete päästeoperatsioonidega.

Eriüksuse juht Jose Luis Pablo kinnitas, et missioon õnnestus ja kõik kolm ligi 60 aastat tagasi hukkunud alpinisti toodi mäelt alla.

Pico de Orizaba vulkaanilt leitud muumia

FOTO: STRINGER/MEXICO / REUTERS/Scanpix

Esimene sellenädalane päästeoperatsioon ei õnnestunud, kuna helikopter ei saanud tugeva tuule  ja sademete tõttu piisavalt madalale lennata, et inimmuumiad peale võtta. Mõni aeg hiljem tehtud teine katse õnnestus.

2015. aastal mägironijate poolt Pico de Orizabalt leitud kolmest muumiast said rahvusvahelised kuulsused.

5636-meetribe Pico de Orizaba vulkaan on Mehhiko kõige kõrgem nägi

FOTO: AA World Travel Library /TopFoto/Scabpix

81-aastane Luis Espinosa sõnas siis, et tegemist on kolme tema endise mägironimiskaaslasega, kes jäid 1958. aasta ronimisel lumelaviini alla.

Need kolm ronijat olid ainsad, kes selles laviinis kadunuks jäid. Espinosa sõnul saab ta muumiatest tehtud fotode järgi kinnitada, et tegemist on tema kunagiste kaaslastega. Sellele viitavad nii riided kui varustus.

5636-meetrise Pico de Orizaba vulkaanilt leitud inimjäänus

FOTO: HILARIO AGUILAR / AFP/Scanpix

Espinosa sõnul on mäelt leitud kolmest mehest kaks Enrique Garcia Romero ja Juan Espinosa Camargo, kellel on seni elusolevaid sugulasi ja järglasi. Kolmas mees on Manuel Campos Reyes, kellel tema andmetel sugulasi ega järglasi elus ei ole.

Mehhiko politsei teatel tehakse leitud inimjäänustele DNA-test, mis annab vastuse, kellega tegemist on.

5636-meetrise Pico de Orizaba vulkaanilt leitud surnukeha

FOTO: HILARIO AGUILAR / AFP/Scanpix

Espinosa sõnul käis ta aastate jooksul mitu korda Pico de Orizabal, üritades oma sõprade surnukehi alla tuua.

«Teasime, kus surnukehad on. 2016 saatsin spetsialistide ekspeditsiooni ja saime kinnituse, et kõik kolm on alles. Ühel mu sõbral Juan Espinosa Camargol oli eriline sõrmus ja see kinnitas, et need on mu endised kaaslased,» lausus mehhiklane.

Ta lisas, et nüüd on ta süda rahul, sest sõbrad saavad korraliku matuse ja ta ei pea enam nende saatuse pärast muretsema.

Kolm surnukeha on praegu politsei käes, et nende isikud kindlaks teha.