L, 24.10.2020

Midagi muusikaarmastajatele: kõige legendaarsemad saksofonisoolod muusikaajaloos

Bruce Springsteen (paremal) «Born to Run» sisaldab ühte legendaarsemat saksofonisoolot muusikaajaloos

FOTO: BRENDAN MCDERMID / REUTERS

Saksofon on unikaalse kõlaga puhkpill, mida kasutatakse väga tihti džassmuusikas, kuid on kasutust leidnud ka mitmes tuntud pop- ja rokklaulus. Saksofon on ka pill, mida saab mõnusa õhtupooliku ajal nautida ja niisama vegetatiivses seisus lumesadu jälgida.

Muusikamaitseid on mitmeid ja kohe kindlasti on võimatu kokku panna edetabel või nimekiri lauludest, millega kõik nõus on. Sellele vaatamata kasutame siinpuhul Smooth Radio kokku pandud nimekirja TOP 9 parimast saksofonisoolist, mis on erinevates lauludes kasutatud.

Kui me mõtleme saksofonisoolodele, siis enamasti meenub meile Gerry Rafferty lugu ...

1. Gerry Rafferty - «Baker Street»

2. Billy Joel - «Just the Way You Are»

3. Sade - «Smooth Operator»

4. George Michael - «Careless Whisper»

5. David Bowie - «Modern Love»

6. Duran Duran - «Rio»

7. Bruce Springsteen - «Born to Run»

8. Lou Reed - «Walk on the Wild Side»

9. Bill Medley and Jennifer Warnes - «(I've Had the) Time of My Life»

Saksofoni ajalugu

Kui enamasti peab pillidest rääkides ütlema, et täpselt ei teagi, kes ja kus millise pilli leiutas, siis saksofoni sünnipäev on täpselt teada: 28. juunil 1846 patenteeris belglane Adolphe Sax pilliperekonna, kuhu kuulusid erinevad saksofonid. Ta oli mitmeid aastaid töötanud, et konstrueerida uus pill, millel saaks mängida kiiresti nagu puupuhkpillidel ning mis samal kõlaksid sama valjult nagu vaskpuhkpillid.

Saksofone on mitmes erinevas suuruses ja häälestuses, neist levinumad on sopransaksofon, altsaksofon ja tenorsaksofon. Algselt kasutati saksofoni peamiselt sõjaväeorkestrites, kuid üsna pea levis pill ka muudesse muusikastiilidesse. Erinevad saksofonid on väga levinud džässmuusikas, kuid neid võib leida ka sümfooniaorkestritest, pop- ning isegi pärimusmuusika ansamblitest.

Eesti tuntud saksofonimängijad on Aleksander Paal, Lembit Saarsalu, Raivo Tafenau, Raul Sööt, Villu Veski, Siim Aimla. Välismaalt on tuntud John Coltrane, Charlie Parker, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Lester Young, Branford Marsalis, Joshua Redman.

Saksofoni ehitus ja mängimine

Saksofon kuulub puupuhkpillide hulka, kuigi ta on tehtud metallist (enamasti messingist). Puupuhkpilliks muudab ta heli tekitamise viis – nimelt peab mängija saksofoniheli tekitamiseks panema võnkuma huulikus oleva rooplaadikese, mis omakorda paneb võnkuma õhu pilli torus ja selle tagajärjel tekibki heli. Samuti on saksofonil puupillidega sarnane klapistik. Saksofoni torul on 20–23 auku, mis on kaetud klapisüsteemiga.

Saksofoni on kõige kergem ära tunda kuju järgi: enamasti on ta toru keeratud U- kujuliselt üles. Siiski eristub teistest sopransaksofon, mis on enamasti sirge nagu klarnet või oboe.

Saksofon on väga mitmekülgne pill, võimaldades mängida väga vaikselt ning väga valjult, virtuoosseid käike ning aeglasi pikki noote.

Naljakat ja huvitavat

  • Lisaks tavapärastele on olemas ka väga kõrge ning väga madala heliga saksofonid sopranissimo- ja subkontrabass-saksofon. Mõlemad on väga haruldased ja üliharva mängitavad pillid.
  • Saksofoni mängitakse palju, kuid nii mõnigi kord ajaloos on see pill olnud põlu all. Nõukogude Liidus peeti saksofoni “kapitalismi hääletoruks” ning ka natsi- Saksamaal arvati, et selle pilliga on võimalik ainult Ameerika “džunglimuusikat” mängida.
  • Peale päris mängijate on tuntud saksofonistid ka Lisa Simpson («The Simpsons») ja Zoot («Muppet Show»).