Öed oma hiti plagiaadikahtlusest: meil on nüüd vabandus olemas, kui meid järgmine kord süüdistatakse

Eesti Laul 2019 esimene poolfinaal

FOTO: Madis Sinivee / Scanpix

Saaremaa neidude duo Öed käis saates «Hommik Anuga», kus peale Eesti Laulul kaasalöömise kommenteeriti ka neid tabanud plagiaadisüüdistusest, nagu on tabanud teiste seas ka Kerli Kiviaani.

Ödede bändi kuuluvad Kristel Aaslaid ja Tuuli Rand pidid eelmisel suvel vastama mitmetele plagiaadisüüdistustele seoses oma hitiga «Rulli, rulli». Ödede lugu olla väga sarnane kahele laulule. Esimene on Ayo ja Teo ühisteos «Rolex» ning teine Camilla Cabello ja Quavo ühislugu «OMG». Kuna Eesti seaduste kohaselt saab plagiaadis teist artisti süüdistada vaid see, kelle töö pealt plagiaat tehti, siis Ödede bändi looga midagi ei juhtunud. 

Nüüd tõstatasid Kristel ja Tuuli vana teema taaskord üles ning elasid kaasa Kerli Kivilaanele, kelle Eesti Laulu lugu «Cold Love» olla väidetavalt liiga sarnane Hiina popstaari Jason Zhangi laulule «Pretty White Lies».

«Kerli, me teame, mida sa tunned. Pea vastu,» ütles Kristel Aaslaid lohutavalt.

«Kõik läheb üle. Ära muretse,» kommenteeris Tuuli Rand.

Anu Välba küsis Õdede käest otse, kas Kerli lugu on plagiaat või ei ole.

Öed vastasid läbi Tomi Rahula sõnade: plagiaadis saab süüdistada vaid teise loo autor.

«Kõik muud arvamused on ebaadekvaatsed,» täiendas Kristel.

«Kunst on laialdane mõiste,» lisas Tuuli.

See ei vastanud loomulikult Välba esitatud küsimusele, kuid Eestis rohkem polegi vaja.

Öed lisasid, et Tomi vastus Kerli laulu osas oli niivõrd hea, et kui neil peaks tulevikus veel vaja mõnda enda lugu plagiaadisüüdistuse eest kaitsta, siis nad kasutavad sama põhjendust.

«Ega neid noote kuskilt klaverilt juurde ei tule ja nii palju on laule loodud, eks see ole loogiline ka, et mingid ideed ja noodid hakkavad korduma,» selgitas duo, miks ei peaks plagiaadijuttu liiga tõsiselt võtma.

Kristel tõi näite ka filmimaailmast, täpselt aastast 1998, mil mõne kuuse vahega ilmusid kaks filmi «A Bug's Life» ning «Antz», mis olid sarnased nii põhimõtteliselt kui sisust. Sarnaseid näiteid on veel ning väga tihti selle järel suuri kohtukaasuseid ei järgne.

Vaata pikemalt ERR Menu lehelt.