R, 25.09.2020

VIDEO Keili Sükijainen heategevusest: me oleme väike rahvas ja me hoiame väga-väga kokku

Keili Sükijainen juhib peale «Seitsmeste» uudistesaate ka heategevuslikku programmi «Inglite aeg». Keili tööalased ponnistused ei piirdu vaid töö tegemise, vaid teiste abistamisega. Just nii läks ühe Suure-Jaanis elava perega.

Taivo ehitas koos oma abikaasa Angelaga ja kolme väikse tütre, Emma, Nora ja Christellaga, oma unistuste maja viimased kuus pikka aastat. Oktoobri viimastel päevadel said kolme väikese tütre toad viimase lihvi, kuid oma armsat kodu sai viieliikmeline pere nautida vaid mõned üürikesed tunnid. Seda sama külma ja kõledat oktoobrikuu ööd võivad nad pidada oma teiseks sünnipäevaks. 25. oktoobril põles Suure-Jaani lähedal maha vastvalminud elumaja, mida polnud veel jõutud kindlustada. Maja dokumendid olid alles ümbervormistamisel ja seetõttu oli ka kindlustus tegemata. Pere noorimad lapsed on juhtunust siiani šokis ja paluvad vanemaid, et nad läheks koju tagasi. Vaid annetajate abiga võis see olla võimalik.

Taivo pere lugu on näide sellest, et mitte keegi meist ei ole kaitstud saatuse keerdkäikude eest, mis võivad kogu senise elu pea peale pöörata. Küll aga on kõigi võimuses kinkida sellele perekonnale hingeline rahu, aidata väike Emma taas oma roosa teki alla, täita Nora unistus koju tagasi pääsemisest ning panna Christella taas naeratama. Samuti saab olla üheskoos toeks tublidele vanematele isale Taivole ja emale Angelale, et nad ei peaks veel pikki aastaid veetma iga vaba hetke kodu ehitades vaid saaksid need pühendada lastele. Ühist aega väärtustatakse selles peres pärast õnnetust rohkem kui kunagi varem.

Keili Sükijaineni arvates on ka teiste jaoks raskel ajal olemasolemine osa heategevusest.

FOTO: Konstantin Sednev

Selline olukorras oli perekond veel eelmise aasta detsembris. Pere tahtis uut kodu, kuid kuna nad ei olnud kindlustatud, siis oli esmapilgul keeruline leida rahalisi vahendeid, kuidas seda saavutada.

Nüüd, veebruari lõpus, on pere läbi teinud suure edasimineku ning uus kodu on peagi valmimas. Eesti rahvas tõttas Toivo armsale perele appi ja vaid nii lühikese ajaga on tulest räsitud majast taas kodu kerkinud. Uskumatu üllatuse tegid Taivo perele ka vabatahtlikud päästjad. Lahkete annetejate toetusel koguti 60 000 eurot. 

See on vaid üks edulugu Keili Sükijaineni juhitud saates «Inglite aeg», mida ta on juhtinud juba viis aastat.

Elu24 istus Keiliga maha ja uuris tema käest, mida tähendab tema jaoks heategevus.

«Minu arust saab head teha igaüks meist. See algab väikestest asjadest. Sa helistad kasvõi oma vanaemale ja küsid, kuidas tal läheb, või aitad oma kolleegi, või abistad naabrit. Abi ei pea alati olema rahaline,» sõnas Keili ja lisas, et materiaalne abi ongi tavaliselt see, kuidas inimesed teiste abistamist näevad. «Sageli see, kui sa oled olemas lähedastele inimestele või ka võõrastele, siis see on palju suurem heategu,» arvas Keili.

Keili selgitas ka, et tihti ei julge tõeliselt abi vajavad inimesed seda paluda. «Nad arvavad, et küllap kellelgi kuskil on raskem ja ma proovin siis üksi hakkama saada. Tegelikult ei ole nii. Sa pead oskama julgeda küsida abi,» selgitas Keili.

Nende inimeste ja perede lood jõuavad tihti avalikku ruumi, kuna keegi teine on nendest teada andnud. «Ma tegelikult väga tunnustan neid inimesi, kes saadavad meile teiste lugusid, ja kes märkavad, et me suudame koos teisi aidata,» lausus Keili.

Saatejuhi rolli täitev Keili sõnas, et tema seotus heategevusega ei piirdu vaid selle teemalise saate juhtimisega, vaid annetab ka ise raha ja püüab märgata neid, kes abi vajavad. Ta lisas, et püüab aidata ka neid peresid, kes saatesse «Inglite aeg» ei pääse.

Keili Sükijaineni arvates ei peaks me väikeseid loomi piinama, et keegi saaks endale tutimütsi.

FOTO: Konstantin Sednev

Keili Sükijainen on ka karusloomafarmide vastane, jagades heategevuse nimel Instagramis petitsiooni, kus koguti allkirju nende farmide keelustamiseks. «21. sajandil, kus on nii palju alternatiive, me ei peaks pisikesi armsaid loomi kasvatama selle nimel, et keegi saaks endale vahva karvase võtmehoidja või tutimütsi või rääkimata kasukast,» selgitas ta.

Keili sõnas lõpetuseks, et kõikidele eestlaste kohta käivatele stereotüüpidele vaatamata meeldib eestlastele teiste eestlast aidata, kuna kõikide erinevate heategevuslike saadete peale koguti kokku üle 700 000 eurot abivajajatele. «Need summad on iga aasta olnud tõusuteel. Ja see on vaid rahaline abi. Mina saan tänase päevani kirju inimestelt, kes küsivad, kas nad saavad tuua küttepuid, riideid, tulla appi last hoidma. Seda just need, kes ei saa rahaliselt aidata, aga tahavad seda siiski teha. Me oleme väike rahvas ja me hoiame väga-väga kokku,» ütles Keili.