Kaunitarist kelm on karistamatu: politsei püüab sellega ülekoormuse tõttu mitte tegeleda

«Pealtnägija» loo keskmes olnud Helen, kes süüdistuste kohaselt varastab inimeste kodust nende riideid.

FOTO: Kuvatõmmis videost

Kolmapäevane «Pealtnägija» vahendas lugu 27-aastasest Helenist, kes on vaatamata efektsele välimusele puhtakujuline varas. Naisel on kümneid ohvreid, aga kuna tema tekitatud varaline kahju on väike, siis politsei sellega ei tegele.

«27-aastane Helen torkab silma efektse välimuse ja sotsiaalmeedia aktiivsusega, aga tema kannul on kümned võlausaldajad ja pettasaanud. Tegu ei ole siiski mingi kuritegeliku geeniusega, vaid väidetav sarivaras pääseb tihti vastutusest lihtsa nipiga,» avaldas «Pealtnägija» Facebookis.

Lihtne nipp: tema tekitatud varaline kahju on liiga väike, et ohvrid ja politsei viitsiks sellega tegeleda.

Jantliku loo taust on see, et kui suur osa inimesi ostab oma püksid, pluusid, seelikud endiselt mõnest kaubanduskeskusest, kolib üha rohkem nö hilbuärist internetti. Veebis müüakse käest-kätte nii kasutatud kui täiesti uut kaupa. Sellest omakorda suur osa käib sotsiaalmeedia ostan-müün gruppides, millesarnaseid Eestis on rohkelt ja kus toimetavad inimesed, kellele see on kõrvalteenistus või lausa leivatöö. Üks, kes sellise taaskasutusega tegeleb, on 23-aastane Viljandis elav väikelapse ema Laura, kelle juurest Helen lahkus hulga riietega nende eest maksmata, vahendas Menu.

Laura Sepp on juba kuid tegelenud Heleni peatamisega. Siiamaani tulutult.

FOTO: Facebook/Laura Sepp

«Pealtnägija» loo keskmes on Helenilt petta saanud Laura Sepp, kes kirjutas 26. veebruaril Facebooki pika kirja sellest, et soovib naise tegemist peatada.

«Inimesele (Helenile - toim) on antud miljon võimalust asjad tagastada, tegevus lõpetada ning seda väga inimlikul moel (screenid ohvritelt ja ka minu screenid tõestavad seda). Inimene vastab ainult rünnakutega ja ähvardusega, nagu öeldakse - parim kaitse on rünnak. Tänaseks ei näita inimene välja vähimatki kahetsust ja teeb end hoopis ise ohvriks ja kannatanuks ning jääb mulje, et inimesed soovivad tema elu rikkuda,» kirjutas Laura. 

«Kuid küsimus siinkohal on see: kas tõepoolest kõik ohvrid valetavad ja soovivad talle halba? Ka see saade (kolmapäevane «Pealtnägija») ei ole mõeldud kindlasti selleks, et kellegi elu hävitada. Kuid inimene ei mõista, et tema tegutsemine on VALE!»

«Me tahame tõesti, et ta oma tegutsemise lõpetaks ja enam kellelegi moraalset ja varalist kahju ei teeks. Kuna inimene ei soovi muutuda, siis ainus, mida saan teha, on hoiatada teisi tea eest, et ära hoida uued juhtumid.»

«Enamus kannatanud lõid alguses käega ja võtsid seda kui õppetundi, sest ka seaduse käed on jäänud lühikeseks ja närvikulu on meeletu, ja see ongi see, miks ta endiselt tegutseb, sest ta on karistamatu. Kuid see ei ole õige!»

«Seda ei tohiks võtta kui õppetundi ning enda eest tuleb seista. Kellelgi ei ole õigust varastada kasvõi pisematki asja, kellegi teise vara. Me oleme kõik valmis andestama kui inimene hüvitaks [või] tagastaks võetud varad ja vastutaks oma sõnade ja moraalse kahju tekitamise eest.»

«Inimene on tegutsenud 15 aastat ja see ei ole lihtsalt eksimus tema elus, mida unustada ja edasi liikuda. Ta tegutses ka peale seda kui saadet komplekteeriti kokku, seega see näitab ainult üht, et ta ei mõista oma tegude tagajärgi. Ma olen tänulik, et kõik ohvrid on tänaseks julgenud minuga lugu jagada ja oma vara eest [võidelda]. Olgu see vargus pisike või suur, see ei oma tähtsust. Tõendid räägivad enda eest ning keegi ei võtaks sellist asja ette nii suurelt kui see ei oleks probleem.»

Helen magava mehe kõrvalt riideid näppamas.

FOTO: Kuvatõmmis videost

Vaid kümme päeva varem jagas Laura Facebookis postitust, kus Helen olevat ohvreid ähvardanud suud pidama. 

«Palun ärge kartke jagada! Inimene ähvardab kõigest väest Teid kuid tal puudub võim!» kirjutas Laura postituse juurde.

Ja veel enne, 9. jaanuaril kirjutas Laura Sepp pika postituse selle kohta, mis oli temaga juhtunud eelmise aasta detsembris.

«Nimelt läksid minu kodus kaduma mõned isiklikud asjad ja olen üritanud neid tagasi saada alates sellest päevast saati, kuid siiani tulutult. Inimene, kes pani toime varguse minu kodus, ei ole siiani asju tagastanud või hüvitanud. Olen saanud palju informatsiooni tema eelmistest vargustest, kuid siiani ei ole asi jumet võtnud, ja ka seaduse käed jäävad sellises olukorras lühikeseks. Seega olen otsustanud, et mina ei võta seda kui karmi õppetundi elus ja soovin teha kõik selleks, et asjad saaksid tagastatud, ja soovin varga päevavalgele tuua, et oleks kõikidele hoiatuseks.»

«Inimene on tänaseks tegutsenud väga kavalalt ja ta teab väga hästi, kuidas vargust toime panna nii, et tema nimi jääks puhtaks ja et saaks teha seda aastaid ilma, et see tema elu mõjutaks. Kahjuks sattus ta siia minu isiklikul loal ning ma ei olnud teadlik tema tegudest enne kui see minu endaga juhtus. Seega loodan ainult, et rohkem ohvreid tema tee peale ette ei satu.»

«Asjade summa ei ole midagi üüratut, aga asi on põhimõttes, sest inimene hetkel kaitseb end kõikvõimalike meetmetega, ja nagu kõik teavad, siis parim kaitse on rünnak.

«Tuleb tunnistada, et ka tänases olukorras ei saa ma siia antud inimese nime kirja panna, kuigi see oleks hoiatuseks kõigile. Ja kindlasti paljud, kes saaksid teada tema nime, tunneksid end ära olukorras, kus see inimene on neile kahju teinud. Tihti me ei pane koheselt tähele seda, mis on meie kodust kaduma läinud ja jäetakse asi sinnapaika, või kui antud varga ohvrid märkaksidki midagi kadunud olevat, siis nad ei tee selle inimesega enam tegemist ja teevad omad järeldused. Aga see ei peaks olema nii!»

«Mitte kellelgi ei tohiks olla õigust varastada Sinu isiklike asju! Sa ei tohiks tunda end süüdi, kui koheselt ei avastanud, et inimene varastas Sinu kodust asju, aga teed sellest probleemi kuu aega hiljem. Me oleme üldiselt head ja usaldavad inimesed ja eeldame seda ka teisest inimesest.»

Laura lisas teksti juurde ka pildid asjadest, mille Helen tema kodust ära viis. 

Varastamise ohvriks langenud naine palus inimestel Tallinna ja Viljandi taaskasutuskeskustes silmad lahti hoida, et need asjad tagasi saada.

Lauralt ära varastatud asjad.

FOTO: Facebook/Laura Sepp

Seadustest tulenevatel asjaoludel ei tohi Heleni täisnime avaldada. Ka «Pealtnägija» saates kasutati vaid tema eesnime. Sotsiaalmeedia vestlustes oli tema perenimi süütuse presumptsioonist tingituna varjatud.