Soome meedia Eesti riigikogu valimistest: Anu Saagim parlamenti ei pääsenud, EKRE oli edukas

Anu Saagim

FOTO: MADIS SINIVEE / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Soome meedia teatas, et Eesti riigikogu valimised võitis 162 332 häälega Reformierakond ning selle esinumber Kaja Kallas sai üle 20 000 hääle.

Soomlaste seas tuntud ajakirjanik ja seltskonnategelane, varem Soomes elanud Anu Saagim kandideeris roheliste ridades, saades 604 häält.

Roheliste pressikas, Anu Saagim

FOTO: Pilt videost

Rohelised, kaasa arvatud Saagim, parlamenti ei pääsenud, kuna nad said alla viie protsendi häältest.

Soome väljaannete teatel tegi Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) nüüdsetel valimistel suure tõusu. Samas rõhutati, et selle erakonna äärmusparempoolsed vaated on üsna sarnased USA presidendi Donald Trumpi vaadetega, mitte 21. sajandi Euroopa omadega.

EKRE-l on tugev side Soomega, sest selle partei juhtide hulka kuuluv Henn Põlluaas on Eesti soomepoiste juhtfiguur ning EKRE kaitseministrikandidaat Leo Kunnas sai ohvitserikoolituse Soomes.

Leo Kunnas Postimehe stuudio saates «Otse Postimehest». 15. veebruar 2019

FOTO: ERIK PROZES / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Leo Kunnas on abielus väljaande Helsingin Sanomat Tallinna korrespondendi Kaja Kunnasega.

EKREga seotud organisatsiooni SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhil ja lehekülje Objektiiv asutajana tuntud Varro Vooglaidil on pooleli doktoriõpingud Helsingi ülikoolis.

Varro Vooglaid Postimehe otsesaates «Otse Postimehest». 28. detsember 2018

FOTO: ERIK PROZES / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Soome meedia arvates on Eestis populaarsed keskealised poliitikud, keda valivad keskealised valijad ning paljud parteid ei ole noortele ja vanemaealistele piisavalt tähelepanu pööranud. Noored ootavad uut poliitikat, kus ka nendega arvestatakse ja see võib olla põhjus, miks on EKRE 18–24-aastaste seas populaarne. 

Reformierakond sai 101-liikmelises riigikogus 34, Keskerakond 26, EKRE 19, Isamaa 12 ja sotsid 10 mandaati.