Eesti esimene suitsiiditurist Jane Paberit on langenud soomlasest usuhullu piiramisrõngasse

Jane Paberit.

FOTO: Vladislav Musakko / VIRUMAA TEATAJA

Eesti esimeseks suitsiidituristiks kutsutud 47-aastane virumaalane Jane Paberit, kes põeb pöördumatut lihashaigust ja kes on otsustanud oma elu Šveitsis lõpetada, kannatab nüüd soomlasest usuhullu ahistamise all. Timo Iivonen püüab naist veenda jumala ja Jeesuse olemasolus, et naine ei läheks abistatud enesetapu teed.

Pärast seda, kui Jane Paberit tegi eile Facebooki postituse, mille juurde kirjutas «Tuleb, tuleb», on üks soomlasest mees teda sõnumitega pommitama hakanud. Timo Iivoneni nime kandev mees püüab Janet jumala ja Jeesuse olemasolus veenda, et naine ei sooritaks abistatud enesetappu. 

Jane Paberit elust veel viimast võtmas.

FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

«Jane, kas sa oled Šveitsis? Kui sa oled see inimene, kelle kohta ma lehest lugesin, siis ära tee abistatud enesetappu. Ma suudan sulle tõestada, et Jeesus ja jumal on olemas,» kirjutas Timo eile.

Kuna Timo Janelt vastust ei saanud, vaid tal paluti oma päevaga midagi produktiivset teha, siis otsustas soomlane kirjutada pika oopuse oma tõekspidamiste kohta.

«Tere, Jane. Ma loodan, et sa näed mu sõnumit. See maailm on halb koht ning halvad asjad juhtuvad kogu aeg ja kõikjal. Mulle ei meeldi oma riigi televisioon ja ajalehed ning ma loodan, et inimesed ärkavad üles ja näevad, et maailm liigub halvas suunas. See kuri jõud püüab kõik maailma kirikud hävitada, kuna inimesed ei tee enam Jumala tahtmise järgi. Ma ei suuda aktsepteerida midagi, mis on piibli järgi Jumala tahte vastane. Kõik palun jagage seda, miks nad ei räägi sellest televisioonis ning ajalehtedes. Mul oli tõsiselt raske lahing halbade jõudude vastu. Ilma Jumala ning Jeesuse abita oleksin ma juba surnud. Minu lugu on niivõrd kohutav ja keeruline, seega otsustasin seda kõikidele rääkida. Alguses ma arvasin, et inimesed usuvad mind, aga ma eksisin. Viimaks ma olin niivõrd frustreeritud, et ma helistasin sõbrale, kes on endine politseinik. Ta ütles, et Jumal annab kurjusega võitlemiseks palju tugevamaid relvi, ning kurjuse relvad on nõrgad. Pärast seda juhtus kaks järjestikust küünlaime ning inimesed on justkui üles ärganud. Küünla nöör ei olnud täielikult ärapõlenud, natuke jäi alles. Küünal oli suht ära põlenud, aga natuke oli alles, mis on võimatu, kuna küünlaleek on niivõrd kuum. Ma jagasin ka videot, mille mu vend YouTube'ist leidis. Kui keegi usub (evolutsiooniteooriat), siis vaadake seda. Ma luban, et teie suu kukub lahti. Ma loodan, et sa saad aru, mida ma kirjutan, sest mu inglise keel ei ole väga hea. Midagi väga halba on praegu toimumas ning me peame uskuma Jumalasse ja Jeesusesse, et ellu jääda. Väga tähtis on kodus hoida risti ja seda endaga kaasas kanda. Ma kirjutan oma lugu, aga see võtab aega. Ma püüan sellest teha lühikese versiooni, mida Facebookis näitena jagada. Me peame koos võitlema, et vaenlane hävitada. Parim tunne, mida ma praegu kogen, on teadmine, et Jumal ja Jeesus aitavad mind. Jumal õnnistagu sind.»

Timo Iivonen mainitud küünlaime.

FOTO: Facebook

Selle järel palus Timo korduvalt, et Jane ei sooritaks abistatud enesetappu. Aga ainuke asi, mida ta sellega saavutas, oli see, et ta ajas Jane sõbrad närvi. Nad pragasid soomlasega ja palusid tal lõpetada. 

Timo Iivonen aga pressis edasi, et Jumal ja Jeesus on päris ja ta suudab seda tõestada. 

Vahepeal liitusid kommentaariumiga ka teised soomlased. Melinda Beckman sõnas, et surm on naturaalne protsess ja seda ei peaks kartma. Ta lisas, et kui tal oleks sama haigus, siis ta teeks ilmselt samasuguse otsuse kui Jane. Narvas elav Andrei kirjutas Melinda kommentaari juurde, et on temaga nõus ja haiguse korral valiks ka tema tõenäoliselt Janega sama tee. Kuid Andrei lisab, et ilma põhjuseta endalt elu võtmine on tema uskumuse järgi patt.

Kirsi Saarinen soovib Janele head teed. Jussi Nieminen aga paneb Janele südamele, et tal on veel võimalus oma otsust muuta.

Makkonen Henna Annika uuris, kas Jane on juba surnud, ja kui sai eitava vastuse, siis ta palus naisel seda mitte teha. 

Sellises tempos läks kommenteerimine edasi. Kõige aktiivsemalt kommenteeris Timo ja siis ülejäänud, enamasti eestlased, olid talle vastu ja toetasid Jane otsust.

Jane Paberiti lahkumispidu 10. märtsil

FOTO: Vladislav Musakko / VIRUMAA TEATAJA

Soomlaste suurendatud huvi Jane Paberiti käekäigu vastu on tingitud sealse kohaliku lehe Iltalehti tehtud suurest intervjuust ALSi all kannatava eestlasega. Pärast artikli avaldamist hakkasid mitmed soomlased Janega ühendust võtma, et oma arvamust avaldada.

«Pealtnägija» rääkis jaanuaris loo 47-aastasest virumaalasest, kellest saab lähikuudel Eesti esimene niinimetatud suitsiiditurist. Naine sai 10 000 eurot maksva protseduuri jaoks raha annetuste teel.

Endine tantsuõpetaja ja nelja lapse ema Jane Paberit põeb pöördumatut lihashaigust amüotroofset lateraalskleroosi ehk ALSi, mis lülitab tema keha järk-järgult välja, kuni ta sureb.