Rootsi arhitektide pöörane plaan: Jumalaema kiriku põlenud katusele võiks ehitada basseini

Jumalaema kirik pärast põlengut. Foto on tehtud 10. mail 2019

FOTO: Bertrand Guay / AFP/Scanpix

Prantsusmaa Pariisi kuulsas Jumalaema kirikus (Notre-Dame) lahvatas 15. aprilli õhtul tulekahju, mis hävitas kesklöövi tammepuidust lae, võlvid ja katuse, kaasa arvatud katusel olnud haritorni.

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas, et katedraal üritatakse taastada viie aastaga ehk 2024. aasta Pariisi olümpiamängudeks peaks see taas avatud olema, teatab theguardian.com.

Prantsusmaal kuulutati välja kuulsa sakraalehitise taastamise rahvusvaheline võistlus.

Üks oma näegemuse esitanud arhitektibüroodest on Rootsis Stockholmis asuv Ulf Mejergren Architects, mille plaan näeb ette, et Jumalaema kiriku pikilöövi hävinenud katusele võiks ehitada basseini. Pilti vaata siit. 

Tegemist oleks avaliku basseiniga, mille vesi oleks püha, kuna ujumispaik asub kiriku katusel. Seda ümbritseksid 12 apostli kujud, mis jõuti enne põlengu lahvatamist alla võtta ja Bordeaux’sse renoveerimisele sataa.

Bordeaux'sse renoveerimisele viidud 12 apostli kujud

FOTO: GEORGES GOBET/AFP

«Kirik ei ole tänapäeval ainult palvetamise paik ja jumalakoda. See on osa linnas olevastest avalikest väärtustest. See kuulub nii linnale kui linna elanikele ja külalistele. Kuulus kirik võiks olla nüüd mitmeotsatrbeline,» teatas Ulf Mejergren Architects.

Prantsuse muinsuskaitseametile see plaan ei meeldi, sest Jumalaema kiriku puhul on tegemist arhitektuuri- ja ajalooväärtusega, mitte meelelahutuspaigaga.

Prantsuse arhitektibüroo Studio NAB soovitab hävinenud katuse asemele rajada  suure kasvuhoone, kus saaks kasvatad erinevaid taimi ja lili ning see jätaks visuaalselt kena mulje.

Kasvuhoone. Pilt on illusteeriv

FOTO: AFP / Scanpix

Veel pakuti parki, kus on istumispaigad ja kena rohelus. Briti arhitektibüroo Norman Foster arvab, et selle kuulsa kiriku uus katus võiks olla kristallist ja roostevabast terasest ning katusele püstitatakse kristalltorn.

Oli ka neid, kelle arvates ei peaks ärapõlenud haritorni taastama, vaid asemele tuleks tuua torni kujutis, mille moodustavad valguskiired.

Prantsuse arhitekti Alexandres Chassangi arvates ei peaks Jumalaema kiriku hävinenud osa taastama identselt endisega, vaid kasutada tuleks tänapäevaseid võimalusi.

Twitteris on Jumalaema kiriku kohta välja käidud veelgi ebatavalisemaid ideid, millest enamik ei ole teostatavad.

Jumalaema kiriku kesklööv 2012. aasta novembris

FOTO: PATRICK KOVARIK / AFP/Scanpix

Keskaegsete ehitiste ekspert, Burgundias Guédelonis tegutsev müürsepp Florian Renucci arvab, et kuulus kirik tuleb taastada algsel kujul.

«Jumalaema kirik tuleb taastada vanu ehitus- ja töövõtteid kasutades, sest vaid nii saab autentsus tagasi tuua. Gooti harmoonia luuakse õige materjali ja oskuste abil. Kasutada tuleb nii puitu, kive, rauda ja klaasi. Tuleb taasluua vanade meistrite tehtu, sest gooti arhitektuur paitab oma iluga silma. Kui seda tehakse vanu oskusi kasutades, siis võib see 1000 aastat vastu pidada,» sõnas ekspert.

Notre-Dame ehk Pariisi Jumalaema kirik on keskaegne katoliku katedraal Pariisis Cité saarel. Seda peetakse üheks parimaks prantsuse gooti arhitektuuristiili näiteks.

Selle ehitamist alustati 1163 kuningas Louis VII valitsemise ajal, tööd kestsid ligi 200 aastat. Kirik valmis umbes 1345, kuid hilisematel sajanditel on tehtud mitmeid renoveerimisi ja ümberehitusi.

19. sajandiks oli Jumalaema kirik väga lagunenud ja kaaluti ka selle lammutamist, kuid Pariisi võimud langetasid siiski otsuse see jumalakoda taastada. Seda hakkas juhtima tuntud arhitekt Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc.

Tuli neelamas 15. aprillil 2019 Jumalaema kiriku katust

FOTO: ALEXIS LOPEZ/ZEPPELIN/SIP/SIPA /Scanpix