P, 20.09.2020

Valgevene žürii hääli reeglite rikkumise tõttu ei arvestatud
Kaduma läksid ka Eestile antud hääled

Valgevene esineja Zena

FOTO: Henrik Montgomery/TT / TT NEWS AGENCY

Eurovisiooni korraldajad teatasid, et nad ei võtnud arvesse Valgevene žürii hääli, kuna nad olid reegleid rikkunud. Nimelt olla valgevenelaste žüriiliikmed enda hääled mõned päevad varem avaldanud.

Holland krooniti eile Eurovisiooni lauluvõistluse võitjaks, Eesti oli 19. ja üks suurest viisikust – Suurbritannia – viimane, vahendas The Sun. Aga see tulemus saavutati  Valgevene žürii hääli arvestamata, kuna valgevenelased avaldasid teisipäevase poolfinaali ajal, kelle poolt nad hääletasid.

Žürii esimees Valeri Priguni rääkis teisipäeval väljaandega tut.by, kus avaldas, et žürii oli hääletanud peaaegu ühehäälselt. Ta sõnas, et talle meeldisid Eesti, Tšehhi ja Gruusia lood, samas olid teised liikmed negatiivselt hinnanud Islandit ja andnud kõige kõrgemad punktid Austraaliale.

Valgevene puhul läksid arvesse vaid rahvahääletusega antud punktid.

See avaldus aga ei tule nende riigile üldse kasuks, kui nende enda esineja, 16-aastane Zena tuli lauluvõistlusel eelviimaseks. Žürii hääled annavad 50% finaalvõistluse hääletusel. Mis tähendab, et kui Valeri Priguni ja teiste liikmete hääled oleksid arvesse läinud, oleks Eesti saanud Valgevenelt head punktid ja ehk oleksime saavutanud ka natuke kõrgema koha.

Valgevene rikkumist kinnitas ka Eurovisiooni pressiesindaja: «Valgevene žürii hääled avaldati enne finaali toimunud intervjuus ja see on Eurovisiooni reeglitega vastuolus. Selleks, et täita lauluvõistluse reegleid, ei arvestanud korraldajad laupäeval toimunud finaali ajal Valgevene žürii häältega.»