R, 18.09.2020

President Kaljulaid kasutas Briti meediaga Eestist rääkides üsna vänget väljendit

President Kersti Kaljulaid.

FOTO: Eero Vabamägi/Postimees

Välismeedia tunneb pärast EKRE võimule pääsemist muret Eesti ajakirjandusvabaduse üle. President Kaljulaidi sõnul on probleem selles, et ajakirjanikud kardavad «shitstormi» ehk tõlkes pasarahet.

Briti väljaandes The Guardian ilmus teisipäeval lugu paremäärmuslaste võimuletuleku kohta Eestis. Artiklis sai sõna ka president Kersti Kaljulaid, kes kandis aprilli lõpus riigikogu istungil dressipluusi kirjaga «Sõna on vaba», võitlemaks Eesti ajakirjandusvabaduse eest.

Kaljulaid ütles Guardianile, et kandis dressipluusi Eesti ajakirjanike vastu suunatud verbaalsete rünnakute tõttu. «See võib viia enesetsensuurini selles mõttes, et taolise pasarahe vältimiseks otsustatakse enam mitte rääkida. Ma ei taha, et see juhtuks,» ütles president Kadrioru lossis tehtud intervjuus.

Guardianis mainitakse ka presidendi protestiaktsiooni, mil ta koduvägivallas kahtlustatava EKRE poliitiku Marti Kuusiku ametivande ajal saalist lahkus ning sellele järgnenud Mart Helme kriitikat, kes nimetas riigipead «emotsionaalselt ülesköetud naiseks», vahendab Postimees.