Pildid: pisike naisterrorist sai pika karistuse

Bangladeshi päritolu terrorist Momena Shoma sai Austraalias pika vanglakaristuse

FOTO: EPA/Scanpix

Bangladeshist Dakhast pärit lühikest kasvu ja väike naisterrorist sai Austraalias Islamiriigi stiilis tapmiskatse eest üle 40 aasta pikkuse vanglakaristuse.

25-aastane Momena Shoma ilmus kohtusse mosleminaise riietuses ja keeldus kohtu ees seismisest, kuna arvas, et Austraalia Victoria osariigi kohtul ei ole mingit õigust talle karistust määrata, teatab news.com.au. 

Bangladeshi päritolu terrorist Momena Shoma sai Austraalias pika vanglakaristuse

FOTO: EPA/Scanpix

Kohtunik Lesley Ann Taylor sõnas, et Shoma pani tapmiskatse toime julmalt ja  külmavereliselt ning selle tõttu määratakse talle 42 aasta pikkune vangistus.  

«Shoma pidas end islami sõduriks, kes pääseb oma tegude eest isalmiparadiisi. Tegelikult on ta lihtlabane kurjategija,» jätkas kohtunik.

Bangladeshi jõukast perest pärit naine peab olema Victoria osariigi vanglas 31 aastat ja 6 kuud enne, kui saab esitada kohtule palve tingimisi karistuseks.

Shoma on Austraalias esimene inimene, kellele määrati Islamiriigi toetamise ja vägivaldse džihaadi eest pikk karistus.

Kohtunik Taylori sõnul tegutses kohtu alla antud naine külmavereliselt, ta ei hoolinud inimeludest, ta ei kahetsenud oma tegusid ega öelnud lahti äärmusislamistlikest vaadetest. Ta on ühiskonnale ohuks, kuna ei allu kehtestatud seadustele ja selle tõttu ei saa teda rehabiliteerida.

Bangladeshi päritolu terrorist Momena Shoma sai Austraalias pika vanglakaristuse

FOTO: EPA/Scanpix

Shoma üritas tappa inglise keele õpetajat, 56-aastast Roger Singaravelut  9. veebruaril 2018 Melbourne’is Mill parkis, kus mees elas. Seda nägi pealt mehe 5-aastane tütar.

Singaravelu ja ta abikaasa olid ka varem oma kodus üliõpilasi majutanud ja nad ei arvanud, et Bangladeshist pärit üliõpilane osutub terroristiks. 

Uurimine näitas, et naine pussitas meest nii raevukalt selga, et mehe lülisamba lülid läksid katki. Ta karjus tapatöö ajal Allahu Akbar (Allah on suur) ja et läänele makstakse kätte.

Singaravelu jäi siiski ellu ja talle tehti Melbourne'i haiglas operatsioon. 

Shoma oli enne seda tegu olnud Austraalias vaid kaheksa päeva. Tal oli pikaajaline õpilasviisa ja ta pidi alustama keeleõpinguid La Trobe’i ülikoolis.

Kohtus ilmnes, et Shoma saabus Austraaliasse kodust kaasa võetud suure kööginoaga ning ta harjutas mitu päeva enne rünnakut noalööke majutuskoha madratsil.

Bangladeshi päritolu terrorist Momena Shoma sai Austraalias pika vanglakaristuse

FOTO: EPA/Scanpix

«Sa selgitasid politseile, et saabusid Austraaliasse Islamiriigi eest rünnakuid tegema. Oled siin oma sõnade ja tegudega õudust külvanud. Sa ei ole islamimajakas ega märter, vaid tapja. Kindlasti ei pääse sa oma tegude eest Jannah’sse, mis on islamiparadiis,» sõnas kohtunik naisele.

Austraalia kohus mõistis Shoma juba 2018. aasta septembris süüdi terrorismi toetamises, vägivaldse džihaadi läbiviimises ja äärmusideoloogia levitamises.

Pärast Shoma arreteerimist Melbourne’is ründas ta noorme õde Dhakas politsenikku, tekitades mehele kehavigastusi.

22-aastane Asma-ul Husna, keda tuntakse ka Shumonana, karjus Allahu Akbar kui ründas nende elukohta tulnud korrakaitsjat. Nabarid kutsusid politsei, kuna arvasid, et Husnal on midagi viga.

Husna sõna pärast arreteerimist, et Bangladeshis tuleb kehtestada Islamiriigi võim ja kõik sellele võimule mitteallujad tappa.

Momena Shoma ja ta õde kuulusid äärmusrühmitusse Jama’atul Mujahideen Bangladesh, mille liikmed on enamjaolt Bangladeshi jõukate perede noored.

2016. aastal pani see rühmitus toime rünnaku Dhaka Holey Artisan kohvikus, kus hukkus 29 inimest.

Shoma ja ta õde on Dhaka tuntud ärimehe ja Janata Insurance kindlustusfirma juhi tütred.