Video: viimane jäädvustus alpinistidest, kes kaotasid mais Džomolungmal elu

Kaader GoPro kaamera videost, millel on näha alpinistide viimaseid hetki

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Selle aasta mais hukkus Džomolungmal lumelaviinis kaheksa alpinisti, kellest seitsme surnukeha on nüüdseks leitud.

India politsei avalikustas Nanda Devi piirkonnas hukkunud mägironijate viimase video, mis tehti ühe alpinisti GoPro kaameraga, teatab nytimes.com.

Videol on näha, kuidas alpinistid liiguvad üksteise taga hanereas tipu suunas, olles köie abil ühenduses. Nende seas oli neli britti, kaks ameeriklast, austraallane ja indialane.

Mäeküljel tehtud videol ei ole kuulda inimhääli, on vaid tuule ulgumine.

Kaader GoPro kaamera videost, millel on näha alpinistide viimaseid hetki

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

India politsei eemaldas ligi kaheminutilisest videost lõpuosa, milles politseinike sõnul on kuulda karjumist ja näha lumelaviini saabumist.  

«GoProd ja selle mälukaarti saab võrrelda lennuki musta kastiga. See video andis laviini alla jäänud mägironijate viimaste hetkede kohta uut infot. Võib olla näitab see, mis läks valesti,» teatas India politsei esindaja A. P.S. Nambadia.

Kaader GoPro kaamera videost, millel on näha alpinistide viimaseid hetki

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Politsei jätkab kaheksa alpinisti surmaga lõppenud juhtumi uurimist. Uurijate sõnul ei saa välistada, et kaheksast mehest koosnenud ronimisgrupp oli Nanda Devi jaoks liiga raske, tekitades lumelaviini.

Hukkunud alpinistid kuulusid 12-liikmelisse mägironijate gruppi. Nende eesmärgiks oli jõuda Džomolungma 7816 meetri kõrgusel asuvale Nanda Devi East tipule uut teed mööda. Nad tahtsid vallutada ka seni vallutamata olnud paiga, mis asub 6477 meetri kõrgusel, kuid juba enne seda olid ilmaolud keerulised. Neli alpinisti loobus ja suundus baaslaagrisse, kuid kaheksa jätkasid teekonda tipu suunas.

Need kaheksa mägironijat kaotasid elu 26. mail 2019. India politsei käivitas nende otsingu ja nüüdseks on rohkem kui 5000 meetri kõrguselt leitud seitsme lumelaviinis kadunud mägironija surnukeha. Ühe hukkunu lähedal oli ka GoPro kaamera.

Selle aasta mai oli Džomolungmal roninute jaoks raske, sest tipu lähedal tekkisid ummikud, kus ootas tippu jõudmist umbes 300 alpinisti. Neid ähvardas  lisahapniku lõppemine, väsimus ja külmumine.

Mai lõpul tehtud foto, millel on näha alpinistide järjekorda Džomolungmal

FOTO: Nirmal Purja / AP/Scanpix

Ummikute põhjuseks oli, et Nepal andis sel aastal välja rekordiliselt palju ronimislubasid. Professionaalsete alpinistide sõnul said load ka kogenematud amatöörid, kelle aegluse ja oskamatuse tõttu tekkisid eluohtlikud järjekorrad ja ummikud.

Mai lõpul tehtud foto, millel on näha alpinistide järjekorda Džomolungmal

FOTO: Rizza Alee / AP/Scanpix