K, 23.09.2020

Reisijad takistasid süüdimõistetud vägistaja riigist väljasaatmise

Reisijad Heathrow lennujaamas. Pilt on illustreeriv.

FOTO: HENRY NICHOLLS / REUTERS

Grupp inimesi takistas Briti siseministeeriumil süüdimõistetud vägistaja riigist välja saatmist. Vägistaja väidab nüüd, et tal on depressioon.

Somaalias sündinud 30-aastane Yaqub Ahmed mõisteti 2007. aastal süüdi 16-aastase tüdruku grupivägistamises. Temale ja kolmele kaasosalisele määrati üheksa-aastane vanglakaristus, kirjutas The Sun.

Ta oli eelmise aasta oktoobris lennukis, mis ta tagasi sünnimaale pidi viima, aga Heathrow reisijad lennul Türki said vihaseks ja hakkasid tema vabastamist nõudma. Sündmuskohal filmitud videost on näha, kuidas inimesed karjusid, et mees eraldatatakse oma perest ja nõudsid ta lennukist maha lubamist.

Väljasaatmise eest vastutanud siseministeeriumi üksus pidid operatsiooni pooleli jätma ning videost on näha, kuidas Yaqub Ahmed toetajaid tänab.

Praegusel juhul on Ahmedi kinnipidamine läinud Briti maksumaksjale maksma 330 000 naela. 

Eelmisel nädalal toimunud kautsjoniistungi ajal väitsid Ahmedi advokaadid, et meest ei peaks riigist välja saatma, kuna ta kannatab vaimse trauma all.

Yaqub Ahmed tuli Suurbritanniasse 2003. aastal, kui Briti valitsus andis talle põgenikustaatusega viisa.

Vägistamisohver aga leiab, et kogu see asi on tobe, sest Ahmedi vaimne tervis seatakse tema omast kõrgemale. «See on äärmiselt tobe ja vastik, et ta kasutab seda põhjust, et riigist väljasaatmist vältida,» ütles naine.

Naine lisas, et tal pole võimalik oma rahadega terapeudi juurde minna, aga Ahmedile on võimaldatud riigi poolt spetsialisti abi, kes tema vaimset tervist hindab.

Istungi ajal öeldi ka, et veel enne Suurbritanniasse tuleku oli Ahmed ori. Siseministeeriumi kohaselt ei ole see käik muud kui viis väljasaatmist takistada. Vastavalt Briti seadustele peavad kõik inimesed, kellele viidatakse kui orjanduse ohvrile, läbi tegema 45 päeva kestva protsessi, mis ajal spetsialist nende juhtumi üle vaatab.

Ahmed ja tema kolm kaaslast vägistasid naise 2007. aastal Leicesteri väljakul. Kõik neli meest said üheksa-aastase vanglakaristuse. Ahmed veetis neli aastat vanglas, pärast mida nõudis siseministeerium tema riigist väljasaatmist.