Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf võttis osalt lastelastelt õigused ja kohustused

Rootsi kuninglik pere 2017. aasta fotol: esireas vasakult - kuninganna Silvia, printsess Estelle ja kuningas Carl XVI Gustaf. Tagareas vasakult: prints Daniel, kroonprintsess Victoria koos prints Oscariga, printsess Madeleine koos printsess Leonore'iga, printsessi abikaasa Christopher O'Neill, tema süles on tütar Adrienne, printsess Sofia koos prints Alexandriga ja prints Carl Philip. Neil on veel ka prints Gabriel.

FOTO: Jonas Ekströmer/TT / TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Rootsi õukond teatas 7. oktoobril, et kuningas Carl XVI Gustaf muutis kuningapere liikmete õigusi ja kohustusi.

Seni on kuninglikke õigusi nautinud lisaks kroonprintsess Victoria kahele lapsele ka prints Carl Philipi ja printsess Madeleine’i lapsed, teatab iltalehti.fi.

Rootsi kroonprintsess Victoria, prints Daniel ning nende lapsed, printsess Estelle ja prints Oscar

FOTO: PPE/NIEBOER/SIPA /Scanpix

Muutuse kohaselt on prints Alexander, prints Gabriel, printsess Leonore, prints Nicolas ja printsess Adrienne ikka kuningliku pere liikmed, kuid neil ei ole enam kuningliku pere liikmete õigusi ja kohustusi.

Reformi tulemusel ei saa need printsid ja printsessid enam maksumaksjate rahast võetavaid toimetulekutoetusi. Need kuninglikud lapsed ei pea osalema kuningapere esindussündmustel.

Nad ei kasva üles avalikkuses, kuid kui nende vanemad soovivad võtta lapsed esindussündmusele kaasa, siis tohivad nad seda teha. Neile säilib printsi ja printsessi tiitel, kuid täiskasvanuna on neil võimalus õppida, mida soovivad ja valida oma töökarjäär.

Rootsi printsess Leonore ja ta ema printsess Madeleine

FOTO: Marcus Ericsson/TT / TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Printsess Madeleine’i tütar, viieaastane Leonore alustab varsti kooliteed. Kui varem arvati, et USAs elav Madeleine toob Leonore Rootsi kooli, siis uue reegli kohaselt saab ta minna USA kooli.

Printsess Leonore on ka Gotlandi hertsoginna ning printsess Madeleine viis tütre, kui ta oli kaheaastane, Gotlandi lääniga tutvuma.

Prints Carl Philipi  ja printsess Sofia poeg, prints Alexander on Södermanlandi hertsog ja ka tema käis nooremana koos vanematega oma lääniga tutvumas.

Rootsi printsess Sofia koos poja, prints Alexandriga

FOTO: EPA/Scanpix

Teised printsid ja printsessid kannavad samuti lisatiitleid, kuid nad ei ole käinud oma läänides.

Traditsiooniliselt on Rootsi kuningapere jõulukuuse võtnud vastu prints Carl Philip, viimased paar aastat koos poeg Alexandriga, kuid uute reeglite kehtima hakkamisel seda isa-poja hetke enam vist ei näe.

Rootsi meedia arvates on kroonprintsess Victorial, prints Danielil ning nende lastel, seitsmesel printsess Estelle’il ja kolmesel prints Oscaril edaspidi rohkem esindusülesandeid.

Vasakult: kuninganna Silvia, printsess Estelle, kroonprintsess Victoria, prints Oscar ja prints Daniel

FOTO: Jonas Ekströmer/TT / TT NEWS AGENCY/Scanpix