Sitsiilia maffiabossi kirev elu: mees, kes kägistas raseda naise ja tappis 50 inimest

Palermo politsei valmistas 2011. aastal toona 49-aastase maffiabossi Matteo Messina Denaro noorpõlvepildi alusel robotfoto, milline võinuks ta eakamana välja näha. Nüüdseks on mees juba 57-aastane, kuid kätte pole teda ikka saadud.

FOTO: HO/Reuters/Scanpix

Elu kiirteed nautival naistemehest Sitsiilia maffiaboss Matteo Messina Denarol on ligi 30 aastat õnnestunud politsei eest põgeneda. Mees püsib koos teiste omasugustega maailma 10 tagaotsituima kurjategija nimekirjas. Politseil ei õnnestu teda aga kuidagi tabada. 

Itaalia allilma sündinud Denaro ehitas oma kurikuulsa kriminaalse nime järjest äärmuslikumate mõrvade ja metsikuste abil.

Mõjuvõimsa maffiabossi Francesco Messina Denaro pojana tõusis mees kiiresti Sitsiilia maffia ehk Cosa Nostra «karjääriredelil». Juba 14-aastasena oskas Denaro relva käsitseda ja oma esimese mõrva sooritas mees 18-aastasena, kirjutas The Sun. 

Võikad mõrvad

Kuulduste järgi on 57-aastane Matteo Messina Denaro sooritanud üle 50 mõrva, mille kohta on ta ise kiitlevalt öelnud: «Ma olen terve surnuaia täitnud». 

Üks tema tapjakarjääri varajasemaid ohvreid ei olnud aga üldsegi mitte gangster, vaid tavaline hotelli juhataja, kellele ei meeldinud, et Denarol oli hotelli administraatoriga armusuhe. 

1993. aastal, pärast seda, kui Denaro oli hukanud rivaalitseva maffiajõugu bossi Vincenzo Milazzo, võttis ta ette Milazzo raseda tüdruksõbra, kelle ta surnuks kägistas. 

Denaro üheks jõhkramaks tööks peetakse 11-aastase Giuseppe di Matteo röövi ja tapmist. Denaro röövis ja hoidis poissi vangis kaks aastat, lootuses seeläbi takistada poisi isa maffia vastu tunnistamast.

Abitu lapse elu sai otsa, kui ta surnuks kägistati. Seejärel lasi Denaro lapse surnukeha happes lahustada.

Kui Cosa Nostra ja võimude vahel puhkes äge sõda süüdimõistetud gangsterite rangemate vanglareeglite üle, muutus Denaro surmavaks rindesõduriks.

Esmalt jälgis ta väidetavalt maffiavastast kohtunikku Giovanni Falcone'i, kelle autole pandi 1992. aastal pomm. Falcone hukkus plahvatuses. 

Denaroga koos aitas Firenzes, Milanos ja Roomas verdtarretavaid pommiplahvatusi korraldada jõhker palgamõrvar Giovanni Brusca. See mees on teadupärast uhkustanud lausa 200 inimese tapmisega. 

Messina Denaro jälitas ka teleajakirjanik Maurizio Costanzot, kes uuris Denaro seotust Itaalia siseministriga. 1993. aasta 14. mail korraldatud autopommi plahvatusest õnnestus ajakirjanikul siiski eluga pääseda. 

Meeste korraldatud plahvatustes hukkus 10 ja sai vigastada 93 inimest. See oli ka põhjus, miks Denaro pidi peituma avalikkuse eest. 

Tapja jooksus

Kuid peidusolek ei takistanud Denaro tõusu maffia karjääriredelil. Pärast seda, kui pommiplahvatuste järel vahistati senine valitsenud «bosside boss» Leoluca Provenzano, võttis uueks ülemuseks saanud Bernardo Provenzano Denaro oma tiiva alla, nimetades teda üha sagedamini oma «vennapojaks».

Hoolimata sellest, et Denarot nimetatakse sageli «vana maffia viimaseks mohikaanlaseks», oli mehe võime tuua sündikaat tänapäeva eriti muljet avaldav.

Denaro tõi taas kokku Trapiani linna ümber laiali vajunud ajaloolised klannid ning värskendas edukalt suhteid Columbia kokaiinikartellidega.

Sarnaselt oma kolleegi Pablo Escobariga kujutles Denaro end linnaelanike rahvakangelasena, kes aitas kohalikule ettevõtlusele hoo sisse puhuda.

«See, mida te kogu aeg linnas ja väljaannetes kuulete, on see, kuidas maffia annab tööd ja valitsus võtab selle ära,» ütles maffiavastase rühmituse Libera liige Francesco Garofalo Guardianile.

«Siin on inimesi, kes tahaksid näha Messina Denarot linnapeana,» lisas Garofalo.

Suur naistemees

Denaro arvukad armuafäärid, millest ühe järel sai mees 1995. aastal tütre isaks, tekitasid aga vanakooli maffioosode seas, kes väärtustasid vanu peretraditsioone, palju küsimusi. 

Kallites Armani ja Versace ülikondades uhkeldada armastanud naistemehe armuelu on teadupärast aga sama tappev kui mehe «päevatöö».

Kurikuulsal naistemehel on kuulduste järgi haaremitäis armukesi ning terve rida abieluväliseid lapsi. Lisaks on Denaro teadupärast suur arvutimängude mängija ning armastab sõita ringi uhkete Porsche sportautodega. 

Sitsiilia maffiaboss Matteo Messina Denaro 1993. aastal. Sellest saadik on politsei meest taga otsinud. 

FOTO: Itaalia Politsei/Wikimedia Commons

Tabamatu mees

Kuidas on siis alates 1993. aastast ühel tagaotsituimal mehel terves maailmas õnnestunud jääda tabamatuks, kontrollides samal ajal ülemaailmset kriminaalsündikaati, mille väärtus arvatakse olevat 115 miljardit Inglise naela, kirjutas the Sun.

Nimelt väldib Denaro telefonide või interneti kasutamist. Mees suhtleb peamiselt käsitsi kirjutatud kirjade kaudu, mida teatakse ka pizzini'dena. Kirjad liiguvad majast majja Denaro ustavate jüngrite võrgustiku abil. 

Denaro on tagaotsitav juba 1993. aastast. Cosa Nostra juhiks sai ta pärast Bernardo Provenzano vahistamist 2006. aastal. Mehe koha Sitsiilia maffia suurima juhina kinnistas Provenzano surm 2016. aastal, millele järgnes aasta hiljem mõjuvõimsa ristiisa Toto Riina surm. 

2,5 miljardi naela suurune varandus

Denaro jälgi ajab Itaalia maffia «jahimeeste» eliitmeeskond, keda kutsutakse Catturandiks. Meestel on õnnestunud sulanduda niimõnegi Itaalia suurima maffiabossi lähikondlaste hulka. 

2017. aastal oldi Denaro tabamisele väga lähedal, kui 200 politsenikku otsisid läbi Castelvetrano lähistel asuvaid punkreid ja koopaid. Arvati, et Denaro elab Bin Ladeniga sarnast tagaotsitava elu. 

Siiski ei ole Denarot kunagi õnnestunud tabada. Seda, miks ta jääb kättesaamatuks, näitab selgelt aastatetagune tuulefarmi magnaadi Vito Nicastri vahistamine. Nicastri on tänaseks istunud vangis juba üheksa aastat. 

Maffia tänapäevastamise juures on justnimelt alternatiivenergiaäri osutunud väga hindamatuks abivahendiks. Kasutades alternatiivset energiat rahapesuvahendina on Denaro teeninud 2,5 miljardit naelsterlingit isikliku varandust, mis on aidanud teda võimude eest varjata.

«Nad (maffia) teavad, et ei saa enam inimesi tappa nii nagu vanasti,» rääkis BBC-le Catturundi agent. 

«Nii on kogu nende süsteem nüüdseks muutunud keerukaks võrgustikuks, mis on seotud poliitika, rahanduse ja Sitsiilia ühiskonna struktuuriga.»

Kuigi Cosa Nostra mõjuvõim võib olla viimase 20 aastaga vähenenud, siis selle kõige kurikuulsama juhi otsingud on endiselt hoos. 

Kas Denaro ka kunagi tabatakse, selgub tulevikus.