Video: rootslased tõid pinnale üle 100 aasta tagasi uppunud konjaki- ja likööripudelid

Vanad pudelid. Pilt on illustreeriv

FOTO: Deyan Georgiev/PantherMedia /Scanpix

Rootsi laevavrakkide otsimisfirma Ocean X Team teatel tõid nad Soome ja Rootsi vahel asuva Põhjalahe lõunaosast pinnale rohkem kui 100 aasta vanused konjaki- ja likööripudelid, mida on kokku 900.

Need pudelid olid 1917. aastal uppunud Rootsi aurulaeval Kyros, mis asub ligi 80 meetri sügavusel, teatab is.fi. 

Kui jook on neis pudelites säilinud, siis on nende väärtus miljoneid eurosid.

Lindbergi sõnul tõid nad konjaki- ja likööripudelid pinnale oktoobri lõpul ja see oli raske ülesanne, kuna tegemist oli kergelt katkiminevate objektidega.   

Kyros oli Esimese maailmasõja ajal, 1917. aasta mais sõitmas Rootsist Stockholmist Soome Raumasse või Porisse. Soome kuulus keiserliku Venemaa koosseisu ja Rauma oli Soome suurvürstiriigi põhisadam.

Saksa allveelaeva UC-58 meeskond märkas  Kyrost, mis oli ankrus Ahvenamaast põhjas.

Allveelaeva kapteni andmetel oli selle laeva pardal vastastele mõeldud salakaup ja selle tõttu läks ta koos oma meestega Kyrose pardale. Sellel olnud 11 inimest viidi üle teisele Rootsilt kaaperdatud laevale.

Sakslased uputasid Kyrose teadmata, mis selle pardal tegelikult on, kasutades nii lõhkeainet kui avasid laeva põhjaventiilid.

Kaubadokumentide kohaselt oli selle aurulaeva pardal 15 kasti likööri ja 50 kasti konjakit, mis olid mõeldud tsaar Nikolai II õukonna jaoks Peterburis.

Venemaa viimane keiser Nikolai II, kes hukati bolševistide poolt koos perekonnaga 1918

FOTO: Rights Managed/Mary Evans / John Massey Stewart/Scanpix

Rootsi varkiotsijad otsisid Kyrose lasti juba 1990. aastatel, kuid ei leidnud.

2012. aastal teatas soomlane Pasi Rytköneni, et tema ja ta firma Raumnameren Hylky Team esindajad tegid konjakit ja likööri vedanud laeva vraki asukoha kindlaks.

Rytköneni teatel oli Kyros 77 meetri sügavusel ja selle last oli paksu settekihi all.

Settekihi eemaldamine osutus väga kalliks  ja soomlased loobusid lasti ülestoomisest.

Aastatega jäi Kyrose vraki külge traalvõrke, mis omakorda raskendasid lasti kättesaamist.

Rootsi firma Ocean X Team kasutas Kyrosel olnud pudelite kättesaamiseks allveerobotit, mida juhiti Deepsea Worker laevalt ning nad tõid pinnale 600 pudelit konjakit ja 300 pudelit likööri.

Konjaki valmistanud firmat De Haartman & Co ei ole enam olemas, kuid liköör on klassikaline benediktiin, mida nüüdisajal müüb Bacardi firma.

Benediktiin on aromaatne liköör, mille alkoholisisaldus on 43 protsenti. Seda hakati 16. sajandil valmistama Prantsusmaal benediktlaste kloostris. Esialgu oli see ravim.  

Allveeuurijate sõnul olid kõik pinnale toodud pudelid ilma etiketita ja seega ei ole teada, milline jook mingites pudelites on.

«Saatsime mõned pudelid analüüsimiseks Venemaa, osa Rootsi laboritesse. Ülejäänud pudelid on pimedas, niiskes ja jahedas paigas,» sõnas Lindberg.

Allvearheoloog lisas, et ta on üritanud teha kindlaks, kui palju võivad kaua aega vee all olnud pudelid maksta.

«Oletan, et realistlik hind on 5000  - 10 000 eurot konjaki ja 1000 – 2000 eurot likööri eest. Seega kogu 900 pudeli hind võib olla  3 – 6 miljonit eurot,» sõnas Lindberg. 

1998 leiti Põhjalahe lõunaosast nüüdse pudelileiu lähdalt šampanjalast. Ka siis tõi vana laevavraki pudelid pinnale rootslasest vrakiotsija, allveearheoloog ja sukelduja Peter Lindberg koos oma meeskonnaga.