Austria alpikülast leiti paremäärmuslaste kulla-aare

Kullakangid. Pilt on illustreeriv

FOTO: Pexels / CC0 Licence

Austria alpikülast leiti paremäärmusliku Austria Vabaduspartei (FPÖ) kullakangid, mille olid arvatavalt peitnud selle partei juhid.

Kolm metallkonteinerit kullakangidega olid Tiroolis Sankt Jakob in Defereggen  mäesuusakesuses asuvas majas, teatab profil.at.

FPÖ Viini osakonna juhi Dominik Neppi teatel ei ole selle kullaga seotud midagi seadusevastas ega kuritegelikku.

Samas FPÖ esindaja ei selgitanud, miks kullkangid olid alpiküla majas konteinerites, kuid ta lasi pärast avastamist viia kulla Viini.  

Nepp lisas, et on olemas notariaalsed dokumendid, mis tõestavad selle kulla kuulumist FPÖle.

Dominik Nepp

FOTO: (c) Leopold Nekula/VIENNAERPORT/imago images / Viennareport/Scanpix

«Kolmes metallkonteineris on kullakangid, millel on kirjas, et need on pärit Austria rahapajast ja see kuld on 999,9-protsendiliselt puhas. Igal kangil on oma number,»  FPÖ finantsekspert Andreas Guggenberger.

Selle paremäärmusliku partei finantsasjade vastu tundis huvi ka Austria maksuamet, mille esindajad lasid uurida kas see vara on seaduslik, kes võis selle kulla sinna viia, kellel on juurdepääs neile konteineritele ning kas selle vara pealt on makstud makse.  

Väidetavalt kuulub osa kullast Viinis tegutsevale paremäärmuslikule vabadusklubile, teine osa FPÖ Viini osakonnale ja kolmas osa selle partei juhtidele.

Nepp ei avalikustanud, kust nad selle kulla said: «Me ei jaga oma partei vara kohta mitte mingisugust infot».

FPÖ sattus skandaali selle aasta kevadel, kui tuli pinnale video, millel selle partei juht ja Austria asekantsler Heinz-Christian Strache pakkus end Vene oligarhi sugulaseks nimetanud naisele Austriasse investeerimise võimalust.

Naise sooviks oli saada kontroll Austria suurima tabloidi Krone Zeitungi üle. Strache sõnas, et uued omanikud peaksid muutma lehe struktuuri nii, et seda lehte saab kasutada FPÖ valimiskampaania toetuseks.

Starche selgitras hiljem, et oli tarbinud enne selle naisega rääkimist alkoholi ning tema ega FPÖ ei ole sellelt naiselt raha saanud.

Heinz-Christian Strache

FOTO: LEONHARD FOEGER/REUTERS/Scanpix