The Guardian: Saudi Araabia kroonprintsi kontolt häkiti Jeff Bezose nutitelefoni

Jeff Bezos 15. jaanuaril 2020 Indias New Delhis

FOTO: Anushree Fadnavis/REUTERS/Scanpix

Briti väljaande The Guardian andmetel häkiti maailma suurima internetikaubamaja Amazon asutaja Jeff Bezose nutitelefoni Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani isiklikult WhatsAppi kontolt.

Allikate sõnul on digitaalse kohtuekspertiisi ekspertide hinnangul väga tõenäoline, et Bezose telefoni murti sisse saastunud videofaili abil, mis saadeti Saudi kroonprintsi kontolt tulnud sõnumiga.

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman jaanuaris 2020.

FOTO: SAUDI ROYAL COURT/via REUTERS/Scanpix

USAs asuv Saudi Araabia saatkond nimetas Twitteris Bezose telefoni häkkimist absurdseks.

Jeff Bezose nutitelefoni häkiti 2018. aasta mais, kui ta oli saanud teenuse WhatsApp vahendusel sõnumi numbrilt, mida kasutab Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Bezose telefonist võeti suur hulk ta isiklikku ja äriinfot.

Häkkimise ekspertide ja Saudi Araabia dissidentide arvates võis häkkimine olla seotud sellega, et Bezosele kuulub mainekas USA väljaanne The Washington Post.

Viis kuud pärast Bezose telefoni häkkimist mõrvasid Saudi Araabia võimuesindajad The Washington Postile kaastööd teinud saudiaraabalasest ajakirjaniku Jamal Khashoggi. Ta tapeti Saudi Araabia konsulaadis Türgis Istanbulis.

Saudi Araabia on seni eitanud, et oli Bezose telefoni sissemurdmise taga.

2019. aasta jaanuaris avaldas väljaanne National Enquirer infot Bezose eraelu kohta, kaasa arvatud selle kohta, et tal oli abieluväline suhe. Samuti avaldati seksuaalse sisuga tekstisõnumeid, mida miljardär oma salakallimale Lauren Sanchezele saatis.

Jeff Bezos ja Lauren Sanchez jaanuaris 2020.

FOTO: Rafiq Maqbool/AP/Scanpix

Väljaande teatel said nad Bezose ja Sancheze suhte jälile tänu naise vennale, kuid Bezose enda uurijate andmetel olid suhte lekitajaks saudid, kes pääsesid Bezose telefoniandmete juurde.

«Meie uurimine kinnitas, et saudid pääsesid ligi Bezose telefoni andmetele, kaasa arvatud eraelulise info juurde,» teatas Bezose turvajuht Gavin de Becker.

Nii Saudi Araabia kui ka National Enquireri omanikfirma American Media Inc eitavad, et Bezose isiklikud andmed on pärit saudidelt.