VIDEO ⟩ Maa sai teise Kuu, kuid ajutiselt

Maa ja asteroid. Pilt on illustreeriv

FOTO: shutterstock.com

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri NASA astronoomide teatel sai meie planeet teise Kuu, kuna Maa orbiidi juures liigub väike asteroid.

Uue minikuu tähistusega 2020 CD3 leidsid paar nädalat tagasi astronoomid Kacper Wierzchos ja Teddy Pryene, kes Catalina Sky Survey projektis komeete ja asteroide otsisid, teatab cnn.com.

Teadlased märkasid 15. veebruaril Maa orbiidil kummaliselt käituvat objekti, mis osutus asteroidiks.

Lisaks NASA kosmoseteadlastele märkasid seda objekti veel kuue observatooriumi astronoomid. 

Kacper Wierzchos oli esimene, kes teatas Maa teisest Kuust Twitteris: «Suur uudis. Maa orbiidil on uus ajutine objekt, minikuu nimetusega 2020 CD3. Mina ja mu Catalina Sky Survey tiimikaaslane Teddy Pruyne leidsime selle 15. veebruari öösel. Lisan ka pildid».

Astronoomide teatel on see asteroid märgatavalt väiksem kui Kuu, olles oma diameetrilt 1,9 – 3,5 meetrit.

Seda üliväikest Kuud ei näe palja silmaga nagu õiget Kuud, vaid vaja on korralikku teleskoopi. Ka ei tekita see minikuu Maal tõuse ja mõõnasid nagu Kuu. 

Uurimine näitas, et asteroid 2020 CD3 on olnud Maa orbiidil umbes kolm aastat, kuid ta ei jää sinna alatiseks.

Astronoomide arvutuste kohaselt teeb see asteroid tiiru ümber Maa 47 ööpäevaga. 

Varem või hiljem asteroid 2020 CD3 lahkub Maa orbiidilt ja naaseb planeetidevahelisse ruumi, liikudes siis ümber Päikese. Osade astronoomide hinnangul leiab see ase juba selle aasta aprillis, teiste andmetel hiljem. 

Enne 2020 CD3 avastamist oli kosmosetadlastel teada vaid üks minikuu, mis kannab tähistust 2006 RH120 ja see liikus meie planeedi ümber 2006 – 2007.