Kes on Briti peaministri kohuseid täitev Dominic Raab?

Briti välisminister Dominic Raab, kes täidab peaministri kohuseid

FOTO: TOLGA AKMEN/AFP/Scanpix

Veel kolm aastat tagasi ei olnud Briti välisminister Dominic Raab, kes praegu täidab peaminister Boris Johnsoni kohuseid, isegi mitte valitsuses.

46-aastasest Raabist sai Briti välisminister 24. juulil 2019 ja ta hakkas peaministri kohuseid täitma sel esmaspäeval, 6. aprillil, teatab bbc.com.

Raabi isa oli 1938. aastal 6-aastasena koos vanematega Tšehhoslovakkiast natside eest põgenenud juut Peter Raab ja ema on inglanna Jean Raab. Isa suri vähki, kui Dominic oli 12-aastane.

25. veebruaril 1974 Buckinghamshire’is sündunud ja Gerrard Crossis üles kasvanud Raab on lõpetanud Oxfordi ülikooli juristina. Magistriõpe oli tal Cambridge’i ülikoolis.

Raab kuulub Briti konservatiivsesse parteisse ja oli 2018. aasta juulist kuni novembrini Suurbritannia Euroopa Liidust välja astumise minister.

Dominic Raab oli 2018 Suurbritannia Euroopa Liidust väljaastumise minister

FOTO: JOHN THYS/AFP/scanpix

Ta on abielus Brasiilia päritolu turunduseksperdi Erika Rayga, neil on kaks poega.

Enne ministriks saamist töötas Raab juristina. Poliitikasse jõudis ta siis kui 2006 sai temast konservatiivse parlamendisaadiku David Davise nõunik. Hiljem töötas ta välisministeeriumis advokaadina, tegeledes sõjakurjategijatega, kes saadeti Haagi rahvusvahelise kriminaalkohtu ette.

Raab valiti esmakordselt Briti parlamenti 2010 ja ta ärritas siseministri ametis olnud Theresa Mayd, kui nimetas feministe nõmedateks egoistideks, kelle tõttu mehed kannatavad. May arvates õhutas poliitikas uustulnuk Raab sugudevahelist vaenu.

Sellest hoolimata läks Raabi poliitiline karjäär ülesmäge. Kui peaminister May teatas mais 2019, et astub tagasi, käivitas Raab valimisvõitluse, et saada konservatiivide juhiks ja peaministriks.

Briti välisminister Dominic Raab, kes täidab peaministri kohuseid, 7. aprillil 2020 koroonaviiruse-teemalisel pressikonverentsil

FOTO: PIPPA FOWLES/AFP/Scanpix

Tal jäi 33 häält puudu ning teda edestasid Boris Johnson ja Michael Gove. Johnson tegi Raabist pärast peaministriks saamist juulis 2019 välisministri.

Raab, kellel on karates must vöö, on peaministri kohusetäitja seni, kuni peaminister Boris Johnson terveks saab.