L, 19.09.2020

TARTUFF TÄNA ⟩ Festivali pärl «Autoportree»: dokk fotograafist, kes tegi oma surmahaigusest kunstiteose

«Autoportree»

FOTO: Tartuff

Täna on PÖFFi armastusfilmide festivali Tartuff kavas neli filmi, mis linastuvad nii Athena keskuses (osalemine tuleb registreerida!) kui ka Raekoja platsil ning kaks ka virtuaalselt. Vaata filmide ajakava siit.

«Autoportree»

Südantliigutav dokumentaalfilm anorektikust, kes teeb oma närbuvast kehast kunstiteose. «Võimas film haigusest ja kunstist, mis võib muuta elu,» resümeeris hiljaaegu oma seisukoha Krakowi filmifestivali rahvusvaheline kriitikute žürii, mis andis sellele linateosele oma eripreemia. Lemmikuks valis selle ka festivali publik.

Norra režissööride Katja Høgseti, Margreth Olini ja Espen Wallini linateos räägib anoreksiat põdevast fotograafist Lene Marie Fossenist, kes jäädvustab oma ühtaegu šokeerivatel ja ilusatel piltidel võitlust selle hirmutava ja raskesti mõistetava haigusega.

Lene oli 10-aastane, kui ta otsustas, et peatab aja. Ta hakkas järjest vähem sööma. See aitas ängi, kurbuse ja valu vastu – ta vihkas ennast. Aga tõi kaasa ka haigestumise anoreksiasse, millega Lene Marie võitles kokku üle 20 aasta. Piinav haigus närvutas tema keha ja ka mõtted. Kuni ta avastas fotograafia – see hoidis teda elu küljes kinni. Ka fotograafiaga sai peatada aega. Oma hääbumise jäädvustas Lene Marie väga erilistel piltidel, mida on nüüdseks eksponeeritud mitmel pool maailmas. «Ma ei taha, et mind mäletataks anorektiku, vaid fotograafina,» ütles ta ise.

Šokeeriv, aus ja usalduslik, samas väga ilus film kunsti võimest rahustada vaevatud meelt ja süstida lootust – anda oma elule tagasi mõte. Linateos on võitnud mitu publiku- ja kriitikute auhinda rahvusvahelistelt festivalidelt ja kandideerib ühtlasi aasta parima Norra filmi preemiale – koos mängufilmidega!

«Tšempionid»

Komöödiasõpru peaks rõõmustama ka Hispaania režissööri Javier Fesseri film «Tšempionid», milles professionaalne korvpallitreener saadetakse purjuspäi autojuhtimise eest ühiskondlikult kasulikule tööle – treenima vaimupuudega inimesi. Tähelepanuväärne on, et tõsielulises linateoses mängivad puudega inimesed ise. Linateos võitis aasta parima Hispaania filmi auhinna ja see esindas Hispaaniat ka rahvusvaheliste filmide Oscari-konkurentsis.

«Yalda, andestuse öö»

Esimest korda jõuab Tartuffil ekraanile Iraani filmikunst. 22-aastane Maryam tapab kogemata oma abikaasa, 65-aastase Nasseri. Ainus, kes teda surmanuhtlusest päästa saab, on Nasseri 37-aastane tütar Mona. Selleks peab Mona šariaadi seaduse järgi Maryamile andestama. Tegu on harvanähtava sissevaatega maailma, millest enamikul meist aimugi ei ole. Film võitis tänavusel Sundance'i festivalil maailmafilmi võistlusprogrammi peaauhinna. 

«Lammas all paremas nurgas»

Lastele mõeldes on Tartuff arhiivist üles otsinud ka ühe parema Eesti lastemängufilmi, Lembit Ulfsaki lavastatud kriminaalse seiklusloo, milles avastatakse kadunuks peetud maali saladust. Seansile on oodata ka filmi peaosatäitjat Margus Alverit.

Tõnu Kark ja Margus Alver filmis «Lammas all paremas nurgas» (1992)

FOTO: Filmikaader

Festival pakub vaatajaile kokku 17 linateost, mis käsitlevad armastuse kõikvõimalikke variatsioone. Kõik filmid linastuvad Eestis esimest korda.

Mullu oli Tartuffi keskmes muusika, tunamullu kirjandus – tänavu on festivali alateemaks kunst ja näha saab filme Banksyst, Marcel Duchampist, Alberto Giacomettist ja teistest kunstnikest. Lisaks filmiseanssidele leiab Tartus aset hulk kunstiteemalisi üritusi alates näitustest ja performance'itest ning lõpetades sümpoosionide ja ekskursioonidega. Mahukast kõrvalprogrammist leiab ligemale 30 üritust.

Vaata festivali kava siit.

Koroonaviirusega seoses tuleb tavapärase 1200 tooli asemel vabaõhukinoks muutuvale raeplatsile vaid 500 tooli, mis paigutatakse 2+2 reeglit arvestades. Athena keskuses toimuvatele dokumentaal- ja lastefilmide seanssidele lubatakse kuni 120 inimest, seansside vahel desinfitseeritakse pindu ja tasuta on saadaval kaitsemaskid.

Korraldajad paluvad külastajatel hoida distantsi ja istekohtade täitumisel vaadata filme Tartuffi virtuaalses kinosaalis, mis avab uksed veebiplatvormil Elisa Stage. Filmid on kättesaadavad üle terve Eesti ning pileti saab soetada siit.

Kõik Tartus toimuvad seansid ja enamik üritusi on vaatajatele tasuta. Virtuaalse festivali piletid maksavad neli ja kaheksa eurot. Filmi saab hakata vaatama kohe pärast selle Tartu seansi lõppu ja pilet kehtib kuni festivali lõpuni.

Tartuff on Baltimaade suurim vabaõhufilmifestival, mis leiab aset juba 15. korda. Seda korraldab Pimedate Ööde filmifestival koostöös Tartu linna, Tartu filmifondi ja Tartu loomemajanduskeskusega.