R, 18.09.2020

PILDID JA VIDEO ⟩ Maastikupõlengute tõttu kannatavad Oregoni elanikud: oleme lageda taeva all puupaljad

Ameerika Ühendriikide lääneranniku California, Oregoni ja Washingtoni osariigis on alates augusti algusest maastikupõlengud, mis on hävitanud 1,6 miljonit hektarit rohumaid ja metsa ning nõudnud rohkem kui 30 inimese elu.

Põlengualadelt evakueeritud Oregoni elanikud on hakanud koju tagasi pöörduma, leides eest tuhaks põlenud majad, kirjutab reuters.com.

Üks neist oregonlastest, kes põlengupiirkonda tagasi läks, oli õpetaja Tracy Koa. Ta evakueeriti koos elukaaslase Dave Tanksley ja nende 13-aastase tütrega möödunud nädalal. Naine leidis nüüd kodumaja asemel rusud ja tuha, samasugune olukord on ka ta naabritel.

«Teadsin, et midagi ei ole alles, kuid selle oma silmaga nägemine oli frustreeriv,» sõnas ameeriklanna.

Oregoni õpetaja Tracy Koa ja ta elukaaslane David Tanksley vaatamas oma mahapõlenud maja.

FOTO: ADREES LATIF/REUTERS/Scanpix

Oregonlanna Lori Johnsoni sõnul äratas politsei tema ja ta pere keset ööd üles ja andis käsu evakueeruda.

«Põgenesime kodust nii, et tõmbasime kerged riided selga. Saime hiljem teada, et vaid tund hiljem põles meie kodu maani maha,» sõnas Johnson.

Nii tema kui veel teiste oregonlaste sõnul on nad pärast majade mahapõlemist lageda taeva all puupaljad ning peavad elu otsast alustama.

Tuletõrjujate sõnul on sajad inimesed oma kodust ilma jäänud. Osa inimesi keeldusid evakueerumast, arvates, et suudavad oma maja päästa, kuid tuli võttis neilt nii elu kui ka maja.

Senistel andmetel on Oregonis kaotanud põlengutes elu 10 inimest, kuid inimesi on kadunud ning seega võib ohvrite arv kasvada.

Kokku on kolmes osariigis vähemalt 33 hukkunut, kadunud on üle 20 inimese.

Mitmel pool on inimesed pannud hoiatussildid, et põlenud ja alles jäänud majade rüüstajad lastakse kohapeal maha.

Silt Oregonis Mollas, mis ütleb, et põlenud majade rüüstajad lastakse kohapeal maha.

FOTO: ROBYN BECK/AFP/Scanpix

California, Oregoni ja Washingtoni osariigis on maastikupõlenguid kustutamas üle 20 000 tuletõrjuja, kes seni ei ole kahjutulele suutnud piiri panna. Põhjus selles, et kolmes nimetatud osariigis on olnud pikka aega põud ja õhutemperatuur on seal seni kerkinud.

Oregoni osariigi päästeameti juht Andrew Phelps sõnas, et nad peavad olema valmis paljude inimeste surmaks.

«Meie andmetel on inimesi põlengualadel lõksus, evakuatsiooniinfo ei jõudnud nendeni õigel ajal. Nende päästmiseks peavad tuletõrjujad murdma tulemüüri, kuid seda ei ole veel suudetud teha,» sõnas Phelps.

California kuberner Gavin Newsom arvab samuti, et ohvrite arv võib kasvada.

«Oleme valmis selleks, et tuletõrjujad leiavad mahapõlenud majade rusudest ja maastikust hukkunuid,» teatas kuberner.

Newsom jätkas, et korduvad maastikupõlengud näitavad selgelt, mida tulevik toob. Kliimamuutuse tõttu on sagedamini kuumaperioode ja seega ka põlenguid.

Oregoni perekond oma mahapõlenud maja juures.

FOTO: ADREES LATIF/REUTERS/Scanpix