R, 18.09.2020

PILDID JA VIDEO ⟩ Hispaania 90-aastane majakas muutus tundmatuseni

Hispaanias Cantabrias Bareyos asuv Ajo majakas sai värvikireva kuue

FOTO: ROMAN G. AGUILERA/EPA/Scanpix

Hispaanias Cantabrias Bareyos asuv 90-aastane majakas sai uue värvilise kuue, kui kunstnik Okuda San Miguel ta üle võõpas.

Mitte kõik hispaanlased ei ole rahul kultuuriliselt tähtsa vaatamisvääruse muutmisega tuntmatuseni, teatab theguardian.com.

Ligi sajandi Bareyo linna juures asuv majakas oli alates ehitamisest valgest kivist ja üsna silmapaistmatu.

Kohalikud võimud otsisid viisi, kuidas koroonapandeemia tõttu vähenenud turiste paika taasmeelitada. Nad palkasid kunstniku, kes kattis majaka erksate värvide, geomeetriliste kujundite ja loomadega.

Hispaania Cantabria Bareyo Ajo majakas, mis värviti üle, avati 28. augustil

FOTO: ROMAN G. AGUILERA/EPA/Scanpix

Kunstnik Okuda San Miguel, kes sündis piirkonna pealinnas Santanderis, pani oma tööle nimeks Lõpmatu Cantabria. Tema sõnul saab ta loominguks inspiratsiooni oma sünnikohast.

«Majakale maalisin oma kodukoha loomi ja linde: hunte, karusid, kajakaid ja raisakotkaid. Värvid ja geomeetria kujutavad kohalikku kultuuri ja traditsioone ning ka multikultuursust. Samuti näitasin kohalikku loodust, kaasa arvatud metsa ja randa,» sõnas kunstnik.

Hispaania kunstnik Okuda San Miguel poseerimas Cantabrias Bareyos Ajo majaka juures

FOTO: Miguel Ramos/EPA/Scanpix

Kuid on neid hispaanlasi, kes ei ole küllusliku värvipaleti ja mustriga rahul.

Selle aasta alguses andis 4000 inimest allkirja, et Ajo majakas jääks selliseks, nagu ta on, sest nende arvates ei esinda ta värvilisena enam kohalikku ajalugu ja arhitektuuri.

Majakas häiris ka kohalikke poliitikuid, kes pöördusid prokuratuuri poole, et uuritaks, kas Cantabria võimud rikkusid majakat värvida lubades kultuuriväärtuse seadust ja ületasid oma volitusi.

«Saan kritiseerijatest aru, sest on inimesi, kes tahavad, et kõik oleks kogu aeg ühesugune ja traditsiooniline. Tean, et annan oma värvide ja kujunditega paikadele ja ehitistele uue elu,» sõnas kunstnik.

Ta lisas, et igasugune reaktsioon ta tööle on teretulnud, on see siis positiivne või negatiivne.

Uue välimusega Ajo majakas avati 28. augustil ja alates sellest on paika külastanud tuhanded inimesed. Eriti meeldib värviline majakas lastele, kes on seda joonistanud ja joonistusi kunstnikule andnud.

Lisaks Ajo majakale on kunstnik Okuda San Miguel veel mitmed paigad värvikirevaks võõbanud.

Hispaania kunstniku Okuda San Migueli töö Madridis

FOTO: Eduardo Parra/ZUMAPRESS.com/Scanpix

Ajo majakas asub Hispaania põhjaosas Biskaia lahe ääres.